Zavrieť
 Zavrieť

DEVELOR Slovakia

Všetky kontakty
Magazín  

Nájdené medzi službami a riešeniami

  • Napíšte prosím aspoň 3 znaky do vyhľadávania.
Všetky služby

Nájdené medzi inými zdrojmi

  • Napíšte prosím aspoň 3 znaky do vyhľadávania.
Prezrite si všetky zdroje
  Kontaktujte nás

Možno si to ani neuvedomujete, ale už nejaký ten čas vo VUCA svete žijete. Ak ste sa s týmto slovným spojením ešte nestretli – tu je krátke vysvetlenie.

Koncom 90. rokov sa americká armáda snažila nadefinovať štýl leadershipu, ktorý by bol optimálny na aktuálne životné podmienky po studenej vojne. Nato, aby to dokázali, museli najskôr definovať práve tie životné podmienky. Chceli zachytiť ako ľudia vnímajú podmienky na základe ktorých robia rozhodnutia, plánujú a robia odhady, manažujú riziko, zvládajú zmeny a riešia problémy. A tak vzniklo slovné spojenie VUCA.

– ako Volatility – prchavosť – čím chceli popísať povahu a dynamiku zmien, charakter a rýchlosť rôznorodých síl zmien a tiež katalytické zmeny, ktoré sa nedali predvídať.

U – ako Uncertainty – neistota – nemožnosť predvídať, vysoká pravdepodobnosť prekvapení;  chýbajúci zmysel pre uvedomenie si a porozumenie veciam a udalostiam, ktoré nás obklopujú.

C – ako Complexity  – komplexita – rôznorodosť protichodných síl, mätúce udalosti; chaos a zmätok, ktorý nás obklopuje.

A – Ambiguity – nejednoznačnosť – zamlženosť reality, pravdepodobnosť nesprávnej interpretácie; zmiešané významy rôznych podmienok; zmätok príčinno-následného efektu.

Ako nás to ovplyvňuje?

Prchavosť prostredia zapríčiňuje strach, odpor k riziku a reakcie typu: návrat k základom bez kritického posúdenia, či je to tá najlepšia stratégia.

Neistota zapríčiňuje paralýzu rozhodovania sa a zapríčiňuje tendencie investovať – nadmerné a zbytočné – úsilie do analýz dát.

Komplexita zapríčiňuje túžbu po hľadaní obetných baránkov, alebo čierno-bielych riešení, ktoré sú zvyčajne mylné.

Nejednoznačnosť vzbudzuje pochybnosti, nedôveru a váhanie a prekáža v rozhodovaní a akceptovaní zmien.

 

„VUCA“ reflektuje rýchly, nestabilný a rapídne sa meniaci svet…….náš NOVÝ NORMÁL!!!

Za seba môžem povedať, že v uplynulom roku som manažérov, ktorých som koučovala delila na tých, ktorí na tieto podmienky nadávajú a tých, ktorí prekvapivo dobre vedeli v nich fungovať.

Martina Georgievová, Senior trénerka a konzultantka, autorka článku


Vnímame ako kritické to, aby organizácie boli pripravené čeliť VUCA svetu. Na podujatiach v sérii Káva s DEVELORom adresujeme schopnosť agilného riadenia, zručnosti vedenia v neistote či húževnatosti tvárou v tvár prekážkam.


Aby vám nič neušlo:

Image result for linkedin logoO všetkých nových článkoch, podujatiach a novinkách v rozvoji a vzdelávaní vás informujeme aj na našom firemnom LinkedIn. Pridajte sa k nám.

Ak chcete dostávať čestvé novinky aj mailom, prihláste sa na newsletter – nechajte vaše údaje tu.

Poraďte si s hybridnou prácou

Stiahnite si náš e-book plný overených tipov od expertov.
Zlepšite svoje fungovanie v hybridnom svete.

Súvisiace články