Zavrieť
 Zavrieť

DEVELOR Slovakia

Všetky kontakty
Magazín  

Nájdené medzi službami a riešeniami

 • Napíšte prosím aspoň 3 znaky do vyhľadávania.
Všetky služby

Nájdené medzi inými zdrojmi

 • Napíšte prosím aspoň 3 znaky do vyhľadávania.
Prezrite si všetky zdroje
  Kontaktujte nás

Toto je záverečný diel diel našej mini série článkov o typológiách. Ak ste ešte nečítali predchádzajúce tri články, odporúčame začať prvým tu.

Naším cieľom dnes je zosumarizovať jednotlivé osobnostné typológie najmä vizuálne, aby ste videli spoločné prieniky a zároveň odlišnosti na prvý pohľad.

Keďže v našom portfóliu máme Insights Discovery a Luminu Spark, budeme pri porovnávaní s inými systémami vychádzať primárne z týchto dvoch typológií.

V predošlých porovnaniach sme vedľa seba postavili Luminu vs Insights Discovery a Insights Discovery vs DiSC (Success Insights), dnes do vizualizácie pridáme aj MBTI (Myers-Briggs) a Hogan HPI.

Prarodič, rodičia a deti

Aj pre nás v tíme bolo zaujímavé, zarámcovať si najčastejšie využívané typológie. Spoločne sme vytvorili metaforu

PRARODIČ – RODIČIA – DETI MODERNÝCH TYPOLÓGIÍ

Ako prarodiča modernej typológie vnímame Junga, na ktorého dielo sa v menšej alebo väčšej miere odvolávajú autori typologických teórií (aka rodičia), ktoré boli historicky vyvinuté neskôr. No a za ich deti považujeme jednotlivé produkty, čiže konkrétne uplatnenie typológií v praxi. Lepšie to vyjadrí obrázok:

Pre načretie do hlbšej histórie typológie, ktorá začína Hippokratom, odporúčame prečítať si druhý článok z našej minisérie.

Vizuálne porovnanie s typológiou DiSC

V druhom a treťom diele nášho porovnania typológií sme vedľa seba postavili kruhy z jednotlivých osobnostných profilov. Ako to však vyzerá, keď ich navzájom prekryjeme?

Vizuálne porovnanie s MBTI

Dotazník MBTI vyvinuli dcéra a matka (Myersová a Briggsová). Vyvíjali ho počas 2. svetovej vojny. Cieľom bolo uvedomenie si svojej osobnosti a výsledky mali pomôcť ženám prvýkrát sa zamestnať v priemysle – identifikovať prácu, v ktorej by boli efektívne, cítili sa komfortne a boli by šťastné. Definuje 16 základných typov. Okrem 3 Jungových dimenzií obsahuje navyše parameter judging/ perceiving – (usudzovanie a vnímanie). Typológia MBTI bola vystavená kritike kvôli statickým typom, nízkej spoľahlivosti a validite.

Vizuálne porovnanie Lumina Spark a Hogan

Dotazník HPI – Hogan Personality Inventory bol inšpirovaný zákonom o občianskych právach v USA – ktorý zilegálnil diskrimináciu pri výbere zamestnancov. Cieľom bolo vyvinúť test, ktorý nediskriminuje. Ako sme uviedli v našej metaforickej vizualizácii, Hogan je postavený na teórii Veľkých 5. Základný dotazník sa zameriava na 7 primárnych škál a pomáha tiež odhaľovať štylizáciu:

 1. Stabilita
 2. Sebapresadzovanie
 3. Sociabilita
 4. Kooperatívnosť
 5. Systematickosť
 6. Zvedavosť
 7. Učenlivosť

Zhrnutie série porovnávania typológií

Vráťme sa k otázke, ktorú sme si položili úplne na začiatku: “Existuje jednoznačný víťaz?” Veríme, že táto séria článkov vám pomohla vyformovať si na ňu svoj názor, alebo vás inšpirovala hľadať ďalšie informácie.

Z nášho pohľadu víťaz je ten, kto typológiu používa v dennodennej praxi, aby tak prispel k rozvíjaniu lepších pracovných aj obchodných vzťahov. Ktorá typológia mu v tom pomôže, závisí od konkrétnych potrieb firmy a cieľovej skupiny. My sa s vami radi porozprávame o tom, aký má prínos Insights Discovery či Lumina Learning. Tieto dve typológie sú z pohľadu praktického využitia a okamžitého prínosu našimi favoritmi.

Miniséria článkov k typológiám

 1. Čo osobné typológie spája – čítajte tu
 2. Insights Discovery® vs DiSC (Success Insights®) – čítajte tu
 3. Insights Discovery vs Lumina – čítajte tu
 4. Vizualizácia rozdielov najpoužívanejších typológií – tento článok

Ak máte skúsenosť s jednou z týchto typológií a chcete sa s nami o ňu podeliť, napíšte nám.

V článku sme použili materiály spoločností Insights Learning and Development a Lumina Learning (grafické vizualizácie kruhov).

Spracovala: Jana Polláková, konzultantka

Porovnanie typológií na káve

Ak si chcete prežiť túto tému naživo a interaktívne, pozývame vás na našu virtuálnu kávu “Súboj typológií” 10.9. (fórum vyhradené pre HR a vzdelávaciu komunitu), kde si zmerajú sily najmä Insights Discovery a Lumina. Prihláste sa tu.

 

Poraďte si s hybridnou prácou

Stiahnite si náš e-book plný overených tipov od expertov.
Zlepšite svoje fungovanie v hybridnom svete.

Súvisiace články