Zavrieť
 Zavrieť

DEVELOR Slovakia

Všetky kontakty
Magazín  

Nájdené medzi službami a riešeniami

  • Napíšte prosím aspoň 3 znaky do vyhľadávania.
Všetky služby

Nájdené medzi inými zdrojmi

  • Napíšte prosím aspoň 3 znaky do vyhľadávania.
Prezrite si všetky zdroje
  Kontaktujte nás

Pred niekoľkými týždňami DEVELOR odštartoval komunikačnú kampaň so zameraním na líderšip. Cieľom kampane je upriamiť pozornosť na niektoré dôležité výzvy, ktorým v súčasnosti lídri čelia, a pomôcť klientom úspešne ich zvládnuť. 

Fiktívna postava – Tomáš, Líder cestujúci v čase – sprevádza všetkých, ktorí sa do aktivity zapoja, výzvami príznačnými pre vedenie ľudí v roku 2021. Ak sa vy alebo vaši kolegovia chcete zapojiť do tejto dobrodružnej vzdelávacej iniciatívy, stačí na stránke Cestovateľa v čase zanechať svoj e-mail.

Líder rieši problém vyčerpaného tímu

V prvej výzve máte možnosť zoznámiť sa s tímom Cestovateľa v čase. Hovorí v nej o preťaženosti a vyčerpanosti tímu a symptómoch prejavujúcich sa za posledné mesiace. Od vás potrebuje, aby ste mu ich pomohli zanalyzovať a navrhnúť riešenia.

Kvalitná diagnostika, podpora mentálnej húževnatosti a dobré nastavenie pracovných povinností

Po prečítaní prípadovej štúdie sme dospeli k nasledujúcim zisteniam:

Naliehavý problém: Tím je fyzicky, emočne a mentálne vyčerpaný

Líder by mal viac času venovať riešeniu fyzického a emocionálneho vyčerpania a únavy kolegov a toho, ako je nimi ovplyvnený ich pracovný výkon. V dokumente na konci článku nájdete výpočet symptómov, ktoré – ak ich zaregistrujete vo vašom tíme – naznačujú prítomnosť podobného problému.

Odporúčanie pre lídrov: Počúvajte ľudí

Následkom vyčerpania sa ľudia viac sťažujú. Líder by mal tieto sťažnosti (v spojení s inými faktormi) vnímať ako pozvanie do diskusie. Jeho ľudia hľadajú pomoc. Prvým krokom, ako im ju poskytnúť, je aktívne ich počúvať. Zastavte sa, klaďte otázky a dajte priestor na odpovede. Ďalšie podrobnosti a tipy nájdete v priloženom dokumente.

Odporúčanie pre HR: Pomôžte manažérom s dôležitými rozhovormi

HR môže pri riešení tohto problému zohrať veľmi dôležitú úlohu. V takýchto situáciách môže ich pomoc lídrom spočívať v tom, že im poradia, ako rozhovory na pracovisku viesť efektívne, v prípade potreby sa ich aj zúčastnia. Mali by tiež pre tím zabezpečiť potrebnú diagnostiku a riešenia pre ďalší vývoj – či už v podobe pravidelných pulzných prieskumov s cieľom mať aktuálne informácie o situácii, tréningu mentálnej húževnatosti alebo pomoci pre zefektívnenie práce na diaľku či v hybridnom nastavení. Mnohokrát všetky tieto súčasti je vhodné zlúčiť do komplexného programu rozvoja lídrov.

Ako na vedenie vyčerpaného tímu nazerajú dvaja skúseni tréneri?

S Pavlínou Moudrou a Denisom Bulejkom sme sa rozprávali o situácii, ktorej čelí líder v prípadovej štúdií. Nahrávku špeciálneho vydania podcastu Debríf si môžete pozrieť nižšie, alebo si rozbor situácie a tipy od Pavlíny a Denisa vypočujte na svojej obľúbenej podcastovej platforme.

Čo má manažér robiť, keď tím stráca tímového ducha?

V ďalšej výzve bude Líder cestujúci v čase čeliť rozkladu tímu. Podrobnejšie sa o nej dozviete na tejto stránke. Zároveň, ak na nej zanecháte svoj e-mail, dostanete výzvu aj súvisiace riešenia. Môžete sa tak stať aktívnymi účastníkmi tejto hravej vzdelávacej aktivity.

Ak v súčasnosti čelíte vo vašom tíme alebo organizácii problémom podobným tým vyššie, povedzte nám o nich v kontaktnom formulári tu.

Stiahnite si tipy na prácu s vyčerpaným a vystresovaným tímom v PDF

Zanechajte svoj e-mail nižšie. Automaticky vás pridáme do série e-mailov od lídra cestujúceho časom a stiahnete si PDF s niekoľkými tipmi.

Súvisiace články