Niektorí ľudia neveria, že online tréning funguje a môže byť dobrý. “To predsa nemôže online fungovať…”
Máte pravdu – nemôže, ak sa snažíte jedna k jednej skopírovať fyzický tréning. Ale ak na to idete šikovne, je to dokonca veľmi dobré riešenie.
V polovici októbra sme robili pre verejnosť otvorený tréning Insights Discovery. Hneď po ňom sme vyspovedali Danku Jelínkovú Nemčickú o tom, aké je to viesť online tréning v tak osobnej a náročnej téme akou je osobnostná typológia. A tiež vám prinášame pár slov od účastníkov takéhoto tréningu.
Čo si o online tréningu typológie myslí trénerka Danka?
V čom bol pre teba online tréning Insights Discovery iný oproti tomu fyzickému?
V mnohých veciach je takýto tréning iný. V prvom rade, pre mňa ako trénera je ťažšie to, že nevidím, ako sú účastníci zapojení. Tým, ako sme vo virtuálnom svete závislí od techniky sa občas stávajú vtipné situácie. Už som zažila aj to, že na online tréningu jeden účastník nič nepočul, druhý nič nevidel. Už len keby boli spolu 🙂 Okrem toho, vedenie diskusie na online tréningu je, samozrejme, iné. Pri fyzickej forme tréningu majú ľudia tendenciu navzájom si vstupovať do viet a vnímajú sa. Vo virtuálnej tréningovej miestnosti je to pre nich ťažké a potrebujú viac pomoci. Rozdielne oproti fyzickému tréningu je aj to, že je potrebné mať ešte o stupeň lepšie pripravené podklady. Pri virtuálnej forme je ťažšie veci dovysvetliť a improvizovať. Na druhej strane, nachádzam v tom potešenie. Mnoho účastníkov nemá vysoké očakávania od online formy tréningu a vždy ma poteší, že ich dokážeme prekvapiť – tým, ako to vieme spraviť dynamicky, interaktívne a ukázať hodnotu, že aj takýto kontakt má zmysel. Výzvou je samozrejme byť “kratší” – musíme vždy ešte raz prefiltrovať len to najpodstatnejšie, lebo jednoducho nie je možné viesť online tréning 7 hodín tak, ako to býva pri tých fyzických. Takže to nie je tak, že “máme štandardný tréning na jeden deň, tak ho len zopakujeme online.” Vyžaduje si to spraviť celý tréningy od A až po Z. Tu máme ako DEVELOR výhodu, že nám spoločnosť Insights v takejto forme ako ich exkluzívnemu zástupcovi tréning pripravila, a že sme si interne mohli spraviť trénerskú prípravu. Výhodu, ktorú vidím pri online forme je, že takýto tréning býva viac familiárny. Ľudia sa často pripájajú v domácom prostredí, s deťmi, partnermi, psami či mačkami 🙂 A to hneď urýchli pocit, že sme si podobní, že sme ľudia. Dokonca sme si už zvykli aj na občasných účastníkov, ktorí majú vypnuté kamery. Niežeby ma to tešilo, lebo pre zapojenie a prehľad, ako kto vníma je to veľmi podstatné, ale už ma to nevyrušuje a viem aj týchto účastníkov zapojiť. Už som ok aj s tým, že niekedy nevidím, koho mám na druhej strane.Čo ťa na virtuálnej forme tréningu najviac baví?
Veľmi ma baví sledovať ľudí, ako sa v online priestore správajú a poukázať práve na tie odlišnosti. Keď na to upriamim pozornosť účastníkov, je veľmi zábavné, ako si v tom momente uvedomia, že každý je nejako čitateľný a máme svoje charakteristické znaky. Súčasťou tréningu je, že v prehnanej forme zahrám účastníkom všetky štyri hlavné energie (pozn. autora: farebné energie sú pomenovania pre štyri základné skupiny správania ako ich kategorizuje systém Insights Discovery). Aj v online tréningu je to taký highlight programu, lebo je to zábavné a zároveň plné uvedomenia a zapamätateľné. Ale musela som sa to naučiť robiť inak v online ako v offline prostredí. Rozoberanie individuálnych preferencií s využitím správ účastníkov je tiež fajn aj online. Samozrejme, zdieľame len vybrané veci a so súhlasom toho, koho správu rozoberáme. V online to má zaujímavú príchuť lebo… Ešte je celkom zaujímavé hľadať prvky, ktoré sú špecificky využiteľné vo virtuálnom prostredí a vedia tréning oživiť – napríklad Kahoot kvíz, ktorým overujem pochopenie alebo facilitácia diskusie cez Miro board.Ako farebná typológia pomáha ľuďom, ktorí pracujú na home-office, či v takzvanom hybridnom nastavení?
Rovnako, ako vo fyzickom svete. Dokonca ešte viac, keďže v online svete musíme dávať oveľa viac dôraz na obsah a spôsob toho, čo hovoríme. Reč tela, ktorá silno ovplyvňuje celkový prenos komunikovanej informácie, vo veľkej miere chýba. Mimika často nie je tak dobre čitateľná – buď kvôli spojeniu, alebo jednoducho človek nemá zapnutú kameru. Každý z nás má inú preferenciu – niekto sa sústredí na jednu tému do detailu, ale jeho typologický protipól ocení omnoho viac, ak ho vtiahneme do témy interaktívne, dynamicky, rýchlejšie. Výzvou v online svete – omnoho väčšou ako v offline – je zapojiť zúčastnených, držať dynamiku, ale zároveň nechať priestor na premýšľanie, prepojiť pocity aj fakty. A typológia vie pomôcť, urobiť to tak, aby si to všetci užili.Ako komentujú zážitok z online tréningu typológie účastníci?
Aby to nebol len náš názor, vyberáme pre vás zopár vyjadrení z posledných dvoch online tréningov, ktoré Danka robila na tému Insights Discovery.„Prekvapený som, ako úderné je aj školenie online.“
„Je to výborná príležitosť spoznať samu seba a naučí vás to odlišovať ľudí na základe farieb a pomáha rozvíjať komunikáciu s ľuďmi s rôznymi energiami. Vrele odporúčam.“
„Fantastické školenie, ktoré odporúčam každému, kto pracuje na vlastnom sebarozvoji a zlepšení komunikácie s ostatnými.“
„Ďakujem veľmi pekne za obohatenie a sebauvedomenie. Si skvelá Danka!“
Áno, virtuálne tréningy sú iné
Mnohí manažéri aj HR profesionáli majú tendenciu podceňovať online tréningy. Samozrejme, aj my sme najradšej, ak máme možnosť stretnúť sa s účastníkmi osobne. Áno, virtuálne tréningy sú iné oproti fyzickým. Iné ale neznamená zlé. Veď to je podstata celej typológie – pochopiť, že každý máme svoju jedinečnosť a využiť silné stránky tam, kde je to vhodné. Podľa nás majú virtuálne tréningy určite svoje miesto v učebnej ceste (Learning Journey) a iste pri nich zostaneme aj „po COVIDe.“Autor: Marek Lutz et al.
Témy
Iné témyPoraďte si s hybridnou prácou
Stiahnite si náš e-book plný overených tipov od expertov.
Zlepšite svoje fungovanie v hybridnom svete.