Zavrieť
 Zavrieť

DEVELOR Slovakia

Všetky kontakty
Magazín  

Nájdené medzi službami a riešeniami

  • Napíšte prosím aspoň 3 znaky do vyhľadávania.
Všetky služby

Nájdené medzi inými zdrojmi

  • Napíšte prosím aspoň 3 znaky do vyhľadávania.
Prezrite si všetky zdroje
  Kontaktujte nás

 

Zatiaľ čo európsky trh práce čelí vážnym výzvam, firmy sa trápia s optimalizáciou výkonu svojich zamestnancov. Zaradenie dobrého programu manažmentu talentov môže zvýšiť výkon vašej spoločnosti v krátkom čase.

Trh práce v Európe aj za jej hranicami čelí rozličným výzvam. V prvom rade ide o obrovský nedostatok kvalifikovanej  pracovnej sily a starnutie populácie. V druhom rade ide o problém, kedy po vstúpení do zamestnaneckého pomeru angažovanosť zamestnancov klesá na predtým nevídanú úroveň. Podniky, ktoré by sa chceli zlepšovať, tak len ťažko hľadajú talenty na trhu práce.  Na základe našich prieskumov v teréne tiež možno konštatovať, že najväčšiu prekážku predstavujú problémy so vzdelávaním budúcich lídrov.

Ďalším problémom je, že spoločnosti dlhodobo realizovali nie veľmi účinné programy rozvoja talentov na lokálnej, regionálnej a globálnej úrovni. Mnoho z talentov, ktoré sa zúčastnili na takomto rozvojovom programe, zo spoločnosti odišlo ešte pred  jeho ukončením.

Okrem toho rastú očakávania ľudí, ktorí sa zúčastňujú spomínaných rozvojových programov. Niektorí účasť považujú za automatické povýšenie, napriek tomu, že ide len o príležitosť zlepšiť sa, ktorá bude odmenená len v prípade, že účastníci do procesu vložia patričné úsilie.

V DEVELORE sme často svedkami toho, že v mnohých spoločnostiach obľúbenosť programov na rozvoj talentov klesá. Pri realizácii týchto programov spoločnosti robia množstvo chýb. Samotné programy sú dobré, akurát nie sú dobre zrealizované.

Veľmi dôležité je manažovať očakávania. Pokiaľ to manažéri nezvládnu na vedomej úrovni, talenty neporozumejú podstate programu a budú mať nereálne očakávania. Naším návrhom je, aby sa zorganizovalo stretnutie s talentmi, na ktorom sa vysvetlia potreby programu, spôsob, akým budú lídri podporovať jeho realizáciu a kritická rola spätnej väzby v rozvoji. Veľmi dôležité je tiež prebrať, čo si o programe myslia talenty, aká je ich motivácia, pochybnosti a obavy.

Ďalším nedostatkom spoločností je, že počas programu nevenujú dostatočnú pozornosť zviditeľneniu talentov. Program rozvoja talentov je skvelou príležitosťou, aby sa účastníci ukázali pred manažérmi, ostatnými oddeleniami či inými kľúčovými ľuďmi v spoločnosti, a zvýšili tak svoje šance na to, aby ich niekto ocenil. Pri nedostatočnej príležitosti zviditeľniť sa, sa reálny dopad programu na kariéru účastníkov do veľkej miery znižuje.

Program od DEVELORU berie do úvahy všetky dôležité aspekty úspešného programu rozvoja talentov, či už ide o komunikáciu, zviditeľnenie či rozvoj zručností. Základom programu nie je len sled tréningov alebo rozvoj zručností ale omnoho viac. Medzi jednotlivými tréningami účastníkom zadávame individuálne a tímové úlohy a zároveň sa realizuje tréning priamo na pracovisku, ktorý podporujú interní mentori. Profesionálni mentori hrajú v celom procese veľmi dôležitú úlohu.

Implementácia programu pre talenty však sama o sebe nebude mať za následok žiaden zázrak. Bez zaangažovania lídrov je úspech celého proces nemožný, neudržateľný a nebude slúžiť cieľom spoločnosti. Lídri musia program poznať a vedieť, ako svojich kolegov podporovať.

Cesar Ruano, výkonný riaditeľ pobočky DEVELOR Španielsko a skúsený HR profesionál hovorí, že “podobný program sa oplatí začínať len vtedy, ak sú spoločnosť a jej lídri ochotní vynaložiť úsilie a pripravení prevziať zodpovednosť za jednotlivé intervencie. My vieme poskytnúť rámec a skvelé tréningové programy, no nadriadení talentov musia byť maximálne angažovaní, aby svojich ľudí spoločne s nami vzdelávali. Sme pripravení ukázať lídrom ich úlohu v programe a to, ako tento proces pomôže zlepšiť ich ľudí.

Slovami legendárneho kouča Vinceho Lombardiho “Vyhrávať neznamená všetko, všetko znamená chcieť vyhrať.” Musíte chcieť, aby sa vaše talenty zlepšovali a prevziať zodpovednosť za proces vzdelávania, aby vaša spoločnosť opäť vyhrávala a dosahovala svoje ciele.

Poraďte si s hybridnou prácou

Stiahnite si náš e-book plný overených tipov od expertov.
Zlepšite svoje fungovanie v hybridnom svete.

Súvisiace články