j DEVELOR | Trénerský denník
Zavrieť    

    DEVELOR Slovakia s.r.o.
    Krasovského 13
    851 01 Bratislava

    Všetky kontakty
    Kontaktujte nás    
    • Leadership a manažment
    • Postoj a nastavenie mysle
    • Predaj, vyjednávanie a starostlivosť o zákazníka
    • Osobná produktivita a komunikácia
    • Budovanie tímu a spolupráca
    • Diverzita, rovnosť a inklúzia
    • Assesment a diagnostika
    • HR konzulting a koučing
    • Všetky služby
    Individuálna diagnostika

    360-stupňová spätná väzba

    Individuálna diagnostika

    Development centrum

    Individuálna diagnostika

    Assessment centrum

    Organizačná diagnostika

    Happy At Work

    Organizačná diagnostika

    Analýza firemnej siete (CX-Ray)

    Nájdené medzi službami a riešeniami

    • Napíšte prosím aspoň 3 znaky do vyhľadávania.
    Všetky služby

    Nájdené medzi inými zdrojmi

    • Napíšte prosím aspoň 3 znaky do vyhľadávania.
    Prezrite si všetky zdroje

    Zo začiatku sa tréner domnieva, že záleží jedine na jeho šikovnosti, či sa mu tréning podarí alebo nie. Verí, že je to o znalosti konceptov, ktoré chce účastníkom prezentovať a o výborných prezentačných zručnostiach. Celú svoju energiu sústreďuje na seba. Vie, čo chce kedy povedať, ako sa pri tom tváriť, kde sa postaviť, kedy sa pohnúť a vystupňovať dramatickú pauzu…

    Dáva si záležať na prezentácii, na flipcharte, na pracovných zošitoch a pomôckach. Číta si reakcie ľudí po tréningu. Pozitívne považuje za úspech, jeho ego lieta a skúša to ďalej. Ak sú negatívne, vzdá to a ide od toho preč. V tejto fáze verí, že úspech záleží len na jeho koncentrácii a výkone, a preto vydá zo seba takmer všetko. Verí, že ak prestane vyžarovať energiu, je po tréningu.

    Neskôr zisťuje, že výsledok závisí hlavne na atmosfére, ktorá na tréningu vznikne, no nedokáže ju riadiť a zúfa si, či to vyjde. Dúfa, že ľudia prídu na tréning pozitívne nastavení, informovaní o tom, prečo tam sú a čo im to má dať. Dúfa, že ich zaujme a že ho budú počúvať, aktívne sa zapoja do cvičení a pochopia to, čo im chcel sprostredkovať.  Za úspech považuje, keď nikto nenamieta a všetko ide hladko. Chybu hľadá takmer výlučne v sebe, a preto veľa číta, pozoruje ostatných trénerov, analyzuje spätné väzby.

    Po čase začína viac vnímať účastníkov, nalaďovať sa na nich a otvárať sa im, stále však ostáva zviazaný svojimi plánmi. Ak zlyhá technika, dokáže viac improvizovať. Ak zažíva prevažne úspech, dokáže ho zanalyzovať v širších súvislostiach a prípadný občasný neúspech štartuje jeho ego k lepším výkonom.

    Ak je naozaj zanieteným trénerom, postupne začína chápať podstatu. Tréning nie je o ňom, nepatria mu koncepty, ktoré prezentuje. Snaha ľudí niečo sa naučiť nie je vôbec samozrejmá. Už vie, že úsilie ktoré do prípravy tréningu vložil, ešte neznamená, že tréning sa bude vyvíjať podľa jeho predstáv. V rámci prípravy musí zisťovať, kto sú jeho účastníci, aké problémy riešia a ako im môže byť užitočný.  Začína si zároveň mapovať, aký dopad reálne jeho tréning mal a prichádza vytriezvenie. Základná podstata jeho doterajšej motivácie a presvedčenia o tom, že jeho práca je dôležitá a má zmysel, je otrasená.

    Ak vytrvá a zladí sa s identitou trénera, zistí ako sa vytvára atmosféra. Nech prídu jeho účastníci v akejkoľvek nálade, dokáže ju zmeniť. Už nepotrebuje toľko barličiek a postupne si dovoľuje byť sám sebou. Jeho vesmír sú jeho účastníci. Časť jeho JA je však stále v role pozorovateľa, ktorý to všetko vníma z diaľky, hodnotí a smeruje.  Koľko energie vyžiari, toľko si vie vziať. Veci však už nepotrebuje riešiť silou. Už vie spolupracovať.

    Pokiaľ je vášeň pre rozvoj druhých ľudí výnimočne silná a nutkavo sa ozýva v človeku, pravdepodobne si prejde povestnými 10.000 hodinami praxe (približne 10-12 rokov). Potom prichádza nenápadné a tiché poznanie. Poznanie človeka – trénera, že dokáže byť plne prítomný, reagovať na všetky vibrácie účastníkov individuálne aj skupinovo naraz a zároveň splniť cieľ a zadanie zadávateľa bez toho, že by sa o čokoľvek snažil vôľou svojho vlastného úsilia. Prestáva toľko myslieť a oveľa viac cíti. Dokáže byť v prieniku viacerých záujmov. V strede toho, čo chce zadávateľ, čo chcú účastníci, čo si sám myslí, že skutočne potrebujú a  čoho je schopný a ochotný dať im práve v tej konkrétnej chvíli.

    Po tomto pochopení sa už nepotrebuje opierať o prezentáciu, podrobnú prípravu, načítané veci či naučené techniky. Prúd energie vznikne sám a vytrvá aj bez jeho úsilia, stačí mu jednoducho nestáť v ceste. Miznú hranice medzi ním a jeho účastníkmi, medzi jeho poznaním a poznaním účastníkov. Verí, že to bude úžasný zážitok a že spolu nájdu odpovede na všetky prípadné otázky. Stačí len vytvoriť priestor, aby otázky mohli prehovoriť a aby odpovede dokázali plynúť. Všetko, čo sa má stať sa jednoducho stane.

    Ak cítite vnútorné volanie po tomto type realizácie, nech sa ako človek-tréner nachádzate v ktorejkoľvek fáze, zašlite nám vašu osobnú prezentáciu a príďte k nám zistiť, či máte byť súčasťou nášho tímu.

    Martina Georgievová, Senior Trénerka & Konzultantka @ DEVELOR Slovakia

    Poraďte si s hybridnou prácou

    Stiahnite si náš e-book plný overených tipov od expertov.
    Zlepšite svoje fungovanie v hybridnom svete.


      Súvisiace články