Strata tímového ducha a pocitu, že niekam patríme je často sa vyskytujúci ja v tímoch, ktoré sú dlhšiu dobu od seba. Ak sa aj vy nachádzate v podobnej situácii, naše tipy vám môžu pomôcť.
Líder sa borí so stratou tímového ducha a pocitu spolupatričnosti
V našej druhej výzve v príbehu, ktorý môžete sledovať tu, sa Tomáš, líder cestujúci časom trápi s problémami s tímom. V prípadovej štúdii hovorí o tom, že jeho tím je „robotický, bez ducha, bez vtipov a záujmu jeden o druhého…“ Tieto a niektoré ďalšie symptómi naznačujú, že sa vytráca pocit spolupatričnosti v tíme.
Pri podpore tímového ducha a spolupatričnosti niekedy stačí vedome robiť to, čo je zrejmé
Po preštudovaní prípadovej štúdie si iste aj vy vytvoríte svoj názor. My sme si situáciu zanalyzovali tiež. A hoci niektoré veci vám môžu prísť zrejmé, mnohí lídri podľa toho nekonajú. Ak sa ako manažér boríte s podobnou problematikou (alebo z pozície HR podporujete tímy v takomto rozpoložení), nepodceňujte silu jednoduchých krokov.
Pálčivý problém: Nedostatok spolupatričnosti v tíme
Tomášov tím vykazuje množstvo symptómom, ktoré naznačujú rovnaký problém – v tíme sa im vytratila to nehmatateľné pojítko, ktoré robí tím tímom. Stratili vzájomnú spolupatričnosť. Hovoria o tom, že. nevedia čo sa deje s ostatnými. Ľudia, ktorí zvykli byť zdrojom vtipov a dobrej nálady sa akoby vytratili. Každý len bezducho. vykonáva prácu, už nie ako tím, ale každý za seba. Za tým všetkým treba hľadať jednu vec – nedostatok vzájomných interakcií spôsobený dlhodobou prácou na diaľku. Jednoducho im chýbajú spoločné zážitky.
Odporúčanie pre lídrov: Pomôžte ľuďom znova sa prepojiť
Manažér takéhoto tímu by mal začať konať a v prvom rade opätovne nastaviť alebo zlepšiť komunikačné „štandardry“ v tíme. A hneď potom vytvoriť a udržiavať priestor na neformálne interakcie, podporiť vďačnosť a využiť team-buildingové možnosti, ktoré sú k dispozícii. V PDF s odporučaniami nájdete viac.
Rada pre HR: Podporte lídrov v team-buildingu a onboardingu nováčikov v hybridnom / vzdialenom nastavení
V tomto prípade opäť platí, že HR môže hrať dôležitú rolu konzultanta pri tvorbe riešenia. Hovorte s manažérom a tiež s tímom a zistite viac o situácii a podkladových problémoch. Ak je treba, zvážte využitie diagnostických. nástrojov v zložitejších situáciách (napr. sociomapovanie môže pomôcť, ak je treba revidovať celkové komunikačné rutiny tímu, resp keď tím potrebuje „hmatateľný podklad“ pre diskusiu o nehmatateľnej komunikácii). Taktiež je dobré si uvedomiť, že manažéri nemajú kapacitu zháňať informácie a byť v obraze o dostupných team-buildingových možnostiach. Dajte pre nich dokopy prehľad online a offline riešení, alebo získajte ponuku na mieru – takáto pomoc môže byť veľmi cenná.
Žiadne nápady, žiadna diskusia a žiadne otázky?
V tretej výzve v rámci série s cestovateľom v čase, sa lídri potýkajú napríklad s týmito problémami:
- členovia tímu nezdieľajú svoje názory,
- tím súhlasí s manažérom bez akejkoľvek diskusie,
- málokto preberá iniciatívu a prichádza s nápadmi,
- a ešte viac.
Vložte svoj e-mail na tejto stránke a dostanete tak odporúčania na to, ako riešiť podobné problémy.
Ak čelíte podobným výzvam vo svojom tíme či organizácii, povedzte nám viac vo formulári, ktorý nájdete na konci stránky cestovateľa časom.
Stiahnite si tipy na podporu tímového ducha a spolupatričnosti
Zanechajte svoj e-mail nižšie. Automaticky vás pridáme do série e-mailov od lídra cestujúceho časom a stiahnete si PDF s niekoľkými tipmi.