Človek je tvor sociálny. Naša sociálnosť, združovanie do skupín sú kľúčovým aspektom našej evolúcie a toho, že sme sa dopracovali až na vrchol tvorstva.
Už od malička si vytvárame vzťahy a vďaka tomu napredujeme. Po najbližšej rodine sa musíme otvoriť aj širšiemu okoliu. Na základnej a strednej škole sa skupinkujeme. Zrazu nie sme len sami sebou, ale sme aj „športovci“ a „bifľoši“, alebo „populárni“ či „tí ostatní“. Pre väčšinu z nás býva neskôr vysoká škola miestom, kde vytvárame viac formálne pracovné skupiny a tímy. Zrazu od nás chcú profesori či hosťujúci firemní zástupcovia na workshopoch, aby sme sa dali do tímov, ideálne s tými, s ktorými sa nepoznáme.
Takto jednoducho sa spustí formovanie skupiny či tímu. Dvaja najbližšie sediaci sa na seba pozrú, povedia si „OK, možno to bude fungovať“. V tom momente príde tretí. Pozerá na nich, oni na neho. Pozoruje. Vytvorí si obraz o ich vzťahu a ich postoji voči sebe samému. Pridá sa. Dynamika a komplexita sa zvyšuje. Už tu máme troch ľudí. Potom štyroch, piatich… S rastúcim počtom členov tímu rastie exponenciálne počet vzájomných väzieb, a tým komplexita vzťahov. Je čoraz zložitejším ovplyvňovať smerovanie tímu a preniknúť doň. Medzi piatimi ľudmi máme 10 obojstranných komunikačných väzieb. V 20-člennej pracovnej skupine, čo nebýva výnimkou vo firmách, toto číslo rastie na neuveriteľných 380 väzieb!
Komplexita vzťahov je výzvou pre manažérov aj zamestnancov vo firmách. Tímy sú často tvorené umelo, na základe rozhodnutia „zhora“, zmeny stratégie, odchodu či príchodu ľudí. Manažér najatý prevziať tím sa ocitá v situácii zo školských lavíc. Prichádza k skupine ľudí, ktorí spolupracujú mesiace či roky. Sú etablovaní, existujú medzi nimi otvorené aj skryté vzťahy a väzby. To z nich vytvára neskutočnú záhadu. A pán manažér si musí poradiť. Závisí na tom jeho budúcnosť. Kiež by mal niekoho, kto mu pomôže pochopiť, čo sa v jeho tíme deje. Kto s kým ako funguje, kto s kým nie…
Práve tu majú opodstatnenie sociometrické metódy, ktoré pomáhajú popisovať komplexné skupinové vzťahy. Jedným z nástrojov na takúto diagnostiku dynamiky tímu – od formovania cez jeho vývoj až po reorganizáciu – je sociomapovanie tímov. Rýchlou a overenou metodikou získate vizuálny obraz o stave tímu formou trojrozmerných vzťahových máp. Toto zobrazenie zvyšuje sociálnu citlivosť a umožňuje nám strategicky uvažovať o nehmatateľných aspektoch. A prostredníctvom odborne vedeného workshopu dokáže skúsený sprievodca (facilitátor) pomôcť tímu pochopiť a zlepšiť sa.
Dôkazom využiteľnosti tohto nástroja je nielen úspešné uplatnenie v biznise. V rokoch 2007 – 2011 sa realizoval experiment, v ktorom 6 ľudí uzavretých na 520 dní v simulovanej vesmírnej kapsule cestovalo na Mars. Sociomapovanie využité pri riadení vzťahov medzi nimi pomohlo k historickému úspechu – prvýkrát bol takýto let dokončený práve vďaka priebežnému mapovaniu možných problémov a ich včasnému riešeniu.
Sociomapovanie je skvelou lupou, vďaka ktorej viete svoj tím lepšie pochopiť, spoznať, zlepšovať a riadiť. Ak sú témou vo vašej firme vzájomná komunikácia, spolupráca, zlepšenie fungovania,transformácia tímu či formovanie nového kriticky dôležitého oddelenia, zvážte využitie tohto nástroja. Jednoducho sa obráťte na DEVELOR, jediného poskytovateľa sociomapovania na Slovensku.
ČLÁNOK PRE VÁS PRIPRAVILI: Marek Lutz, konzultant / Martina Georgievová, tréner a konzultant, certifikovaný facilitátor sociomapovania
Poraďte si s hybridnou prácou
Stiahnite si náš e-book plný overených tipov od expertov.
Zlepšite svoje fungovanie v hybridnom svete.