Vďaka neustálemu technologickému pokroku sa miesto učenia stalo dimenziou, ktorú je v projektoch korporátneho rozvoja potrebné zohľadniť. “Mal by som toto školenie pre svojich zamestnancov urobiť osobne, alebo by online verzia fungovala lepšie?“ Predtým, než urobíme toto rozhodnutie, musíme brať do úvahy viac aspektov, pričom pohodlie účastníkov je len jedným z nich.
Koncept rozšíreného učenia Blended Learning od DEVELORu je prístup zameraný na učiaceho sa, prostredníctvom ktorého poskytujeme pôsobivú študijnú skúsenosť vedomým kombinovaním miesta a času učenia. Spájame výhody skúsených trénerov s príležitosťami, ktoré ponúka technologický pokrok.
Čas učenia – kľúčový rozlišovací znak pri rozšírenom učení a Blended learning
Okrem tradičnej diferenciácie online-offline rozlišujeme prvky vzdelávacieho programu aj podľa druhej dimenzie: času učenia. Čo znamená čas učenia? Rozlišujeme, či sa skupina účastníkov zapája do učenia súčasne (na vzdelávacom podujatí) pod vedením trénera alebo facilitátora, alebo má prístup k materiálom, nástrojom, simuláciám a môže si svoje zručnosti precvičiť nezávisle kedykoľvek, kedy jej to vyhovuje, bez podpory trénera. Prvú formu učenia, kedy inštruktor vedie skupinu v rovnakom čase, voláme synchrónne učenie. Tá druhá – individuálna, časovo nezávislá forma štúdia je známa ako asynchrónne učenie.
Príklady synchrónneho učenia
Príklady synchrónnych prvkov učenia sa pravdepodobne hľadajú ľahšie. Patria sem klasické prezenčné tréningové kurzy, workshopy, praktické nácviky, individuálne či skupinové koučingové stretnutia alebo rôzne gamifikované kurzy vedené facilitátormi v školiacich priestoroch či vonku. Okrem toho sem patria aj online verzie všetkých týchto druhov vzdelávania. Typickým príkladom synchrónneho učenia sú virtuálne kurzy, webináre, online koučing alebo dokonca online gamifikované eventy
Aké sú príklady asynchrónneho učenia?
Väčšina z nás si pravdepodobne dokáže predstaviť alebo už počula o online asynchrónnych prvkoch. V skutočnosti sa vďaka internetu a ďalším moderným digitálnym technológiám množstvo asynchrónnych prvkov neustále rozširuje. E-learningové materiály, mikrolearningové kúsky, biznisové simulácie alebo nástroje na podporu online výkonu sú len niekoľkými príkladmi zo širokej škály nástrojov, ktoré v spoločnosti DEVELOR používame a ponúkame našim klientom.
Zároveň existujú aj offline asynchrónne prvky. Je to jednoducho tak, že mnohokrát si neuvedomujeme, že to, čo používame, je vlastne asynchrónne učenie. Týmito prvkami oplýva aj portfólio DEVELORu. Pri našich rozvojových riešeniach najčastejšie používame individuálne, párové alebo skupinové úlohy medzi jednotlivými tréningami, písomné sumáre, poznámky, tipy a rady, odporúčania na čítanie a sledovanie, kontrolné zoznamy, predlohy a šablóny, ktoré si možno vytlačiť.
Neobmedzené možnosti Blended Learningu – požehnanie alebo prekliatie?
Na jednej strane je množstvo nástrojov upokojujúce. Čo môže byť lepšie ako mať nepreberné množstvo možností, ako vytvoriť jedinečný program pre vašich ľudí? Vďaka tomu máte ako Špecialista pre vzdelávanie a rozvoj väčšiu šancu zvoliť si najvhodnejšiu kombináciu pre cieľovú skupinu.
Na druhej strane to predstavuje veľkú výzvu. Samotný počet možností vyžaduje dôkladnú znalosť dostupných nástrojov a metód, vedomé plánovanie a presnú znalosť potrieb a príležitostí spoločnosti a cieľovej skupiny.
Preto, pokiaľ ešte nie ste dôverne oboznámení s plánovaním komplexnej cesty učenia alebo s tým nemáte skúsenosti, stojí za to obrátiť sa na odborníkov zvonku.
Poraďte si s hybridnou prácou
Stiahnite si náš e-book plný overených tipov od expertov.
Zlepšite svoje fungovanie v hybridnom svete.