Zavrieť
 Zavrieť

DEVELOR Slovakia

Všetky kontakty
Magazín  

Nájdené medzi službami a riešeniami

  • Napíšte prosím aspoň 3 znaky do vyhľadávania.
Všetky služby

Nájdené medzi inými zdrojmi

  • Napíšte prosím aspoň 3 znaky do vyhľadávania.
Prezrite si všetky zdroje
  Kontaktujte nás

Strach je jednou z najbežnejších a najsilnejších ľudských emócií. Na jednej strane je naším ochrancom, bez ktorého by sme neprežili, no zároveň je aj naším limitom.

Aké strachy poznáme?

V rôznych situáciách môže zohrávať úlohu pomocníka alebo prekážky. Závisí veľa aj na tom, ako sme si vedomí svojich strachov a ako s nimi dokážeme pracovať. Práca s vlastnou emóciou je jedna z desiatich oblastí, ktoré ovplyvňujú osobnú húževnatosť.

Zakladateľ psychofonetiky Yehuda Tagar rozlišuje 4 primárne druhy strachov:

  1. Strach ako inštinkt prežitia, ktorý zdieľame spolu s ríšou zvierat.
  2. Strach ako obrana pred emocionálnou bolesťou. Tento strach je druhým najrozšírenejším. V detstve slúži ako ochranca, no v dospelosti je prekážkou vyzretých vzťahov a osobného rozvoja.
  3. Strach z nenaplnenia svojho vlastného ľudského potenciálu. Tento strach sa prejavuje na menej vedomej úrovni ako ostatné, no je esenciálny. Každý z nás sa snaží robiť to, čo je v súlade s jeho podstatou a dať svojmu bytiu maximálny zmysel.
  4. Strach zo smrti, ktorý zažívame ho všetci – podľa veku na viac či menej vedomej úrovni.

Zatiaľ čo inštinktívny strach a strach ako obrana  bolesťou nás primárne chránia pred nebezpečenstvom, strach z nenaplnenia a strach zo smrti sa sa môžu pri vhodnom nastavení postoja premeniť na „priateľa“ alebo „spúšťač“, ktorý nám pomôže pri osobnom rozvoji.

Ako na prekonávanie strachu?

Či ste v roli lídra alebo nie, vo firme sa oplatí budovať kultúru odvahy, guráže, kde vy ani ostatní okolo vás nemáte obavy vyjadriť svoj názor, nesúhlas či poukázať na nedostatky alebo chyby v procese a predchádzať tak možným zlyhaniam či poklesu angažovanosti. Ako na to?

Dajte si príležitosť uvedomiť si strach. Umožnite si pozrieť sa nebezpečenstvu priamo do očí a vyrovnať sa so strachom.

Vizualizujte strach. Spíšte si spoločne na flipchart, aké sú benefity konkrétneho kroku a aký najhorší scenár môže nastať. Vizualizácia je silný nástroj pre zlepšenie porozumenia sebe a ostatným (mimochodom, otvorený tréning vizualizácie chystáme v apríli, pozrite sem).

Dajte si výzvu v iných ako pracovných oblastiach. U nás v DEVELORe sme napríklad absolvovali prechod žeravými uhlíkmi.

Vyžarujte ľudskosť a otvorenosť. Buďte uvoľnení, používajte otvorené gestá a postoj, usmievajte sa a myslite to vážne. Kolegov tým uvoľníte a ľahšie vám povedia, z čoho majú obavy.

Pomáhajte kolegom rozvíjať zručnosti. Každý vyniká v niečom inom a môže druhého niečo naučiť. Samozrejme, netreba na to tlačiť. Nenechajte však bez povšimnutia volanie o pomoc.

Mimochodom, ak premýšľate o zlepšení svojich zručností, pozrite sa na ponuku otvorených tréningov DEVELORu, prípadne sa vo firme opýtajte, aké sú možnosti v témach, ktoré vás zaujímajú.

Prekonanie strachu je cesta k húževnatosti

Húževnatosť je osobnostná črta, ktorá vo veľkej miere určuje, ako sa ľudia účinne vyrovnávajú s výzvami, stresmi a tlakom… bez ohľadu na okolnosti. Osobná húževnatosť je nesmierne dôležitá v dnešnom svete, pre ktorý je charakteristická záplava informácií a neustála potreba prispôsobovať sa zmenám (tzv. VUCA svet).

Jej budovaniu sa venujeme v našom tíme už dlhšiu dobu. Tým, že je to široký pojem, ktorý zahŕňa témy od práce so stresom po zvládanie emócií, je ťažké ho vôbec vyčerpať. Definovali sme 10 oblastí – zručností a postojov – ktoré formujú húževnatosť. Práca s emóciami – a teda aj so strachmi – je dôležitou súčasťou. Pozrite si našu brožúru inšpiratívnych prednášok k téme rezílie.

Prajeme vám veľa odhodlania pracovať s vašimi strachmi.  Nech sú vám pomocníkmi a nie prekážkami.

Autor: Jana Polláková, konzultantka

Poraďte si s hybridnou prácou

Stiahnite si náš e-book plný overených tipov od expertov.
Zlepšite svoje fungovanie v hybridnom svete.

Súvisiace články