j DEVELOR | Spravme si mapu komunikácie
Zavrieť    

    DEVELOR Slovakia s.r.o.
    Krasovského 13
    851 01 Bratislava

    Všetky kontakty
    Kontaktujte nás    
    • Leadership a manažment
    • Postoj a nastavenie mysle
    • Predaj, vyjednávanie a starostlivosť o zákazníka
    • Osobná produktivita a komunikácia
    • Budovanie tímu a spolupráca
    • Diverzita, rovnosť a inklúzia
    • Assesment a diagnostika
    • HR konzulting a koučing
    • Všetky služby
    Individuálna diagnostika

    360-stupňová spätná väzba

    Individuálna diagnostika

    Development centrum

    Individuálna diagnostika

    Assessment centrum

    Organizačná diagnostika

    Happy At Work

    Organizačná diagnostika

    Analýza firemnej siete (CX-Ray)

    Nájdené medzi službami a riešeniami

    • Napíšte prosím aspoň 3 znaky do vyhľadávania.
    Všetky služby

    Nájdené medzi inými zdrojmi

    • Napíšte prosím aspoň 3 znaky do vyhľadávania.
    Prezrite si všetky zdroje

    Ak chcete vedieť, ako vyzerá vaša tímová komunikácia, po čom siahnete? U nás je odpoveď na otázku jednoduchá – spravíme si mapu. Každý aspoň v základoch mapám predsa rozumie a sú ľahko pochopiteľné.

    Sociomapy jednoducho ilustrujú vašu komunikáciu v tíme. Prehľadnosť tohto nástroja ťažko nahradí kreslenie na papier, nekonečné diskutovanie či iná snaha o vizualizáciu. Okrem absolútne pochopiteľnej čitateľnosti mapy efektov, zobrazujúcich frekvenciu komunikácie konkrétnej osoby v tíme, veľmi pomáha aj 3D zobrazenie pre lepšiu predstavu angažovanosti tejto osoby v rámci tímu.

    Ako používame sociomapy pre zlepšenie vlastného tímu

    S československým DEVELOR tímom sme si dopriali 4 hodiny času, kedy sme sa venovali sami sebe. V rámci DEVELOR Development dňa sme vďaka sociomape a výbornému facilitovaniu Martiny Georgievovej veľa zistili o fungovaní nášho tímu príjemným a otvoreným spôsobom . Obzvlášť super to bolo pre nových členov tímu, ktorých sme onboardovali už za pandémie.

    Absolútne to vystihla Lucie:

    „Vďaka sociomape konečne vidím, ako to medzi vami funguje. Napríklad som vôbec netušila, že Barbora je taká vyťažená.“

    Aký je program takéhoto sociomapovacieho popoludnia?

    Dôležité je spomenúť, že prípravným krokom je vyplnenie sociomapovacieho dotazníka. Je to online dotazník, ktorý vám zaberie cca 15-20 minút, v závislosti od veľkosti vášho tímu. Dotazník, ktorý sme robili my, je dosť obsiahly. Pre potreby instatného sociomapovania robíme ale aj kratšie verzie, ktorých vyplnenie trvá tak 5 minút.

    Začali sme vysvetlením nástroja. Hoci mnohí z nás ho už poznajú, pre mnohých to bola novinka. Je dôležité pochopiť, ako vlastne sociomapy fungujú a čo znázorňujú a čo nie.

    Pokračovali sme tým, že sme sa pokúsili mapu zostaviť sami s využitím Miro boardu. V dvoch skupinách sme sa snažili odhadnúť súčasnú frekvenciu komunikácie. Takto to robíme aj na workshopoch s klientom. Pomáha to účastníkom začať uvažovať aj o ostatných, nielen o svojej pozícii v tíme a otvára to diskusiu. A tiež podnecuje zvedavosť – každý sa pýta „No tak ako to vyšlo skutočne?“

    Tretím bodom programu bolo preskúmanie máp a diskusia o nich. Táto časť je veľmi náročná na facilitátora, ale zvládli sme to.

    Popoludnie sme zakončili tým, že sme sa pustili do definovania krokov pre zlepšenie formou „Start-Stop-Continue.“ Na túto časť je potrebné vyčleniť si veľké množstvo času, keďže je pre napredovanie kľúčová. Tím sa spoločne dohodne na tom, čo bude robiť inak. My sme sa napríklad venovali úprave toho, aké rutinné stretnutia robíme a ako často. Rozhodli sme sa zaviesť znova tzv. „Develor Nights“ – mesačné vzdelávacie večery, na ktorých venujeme rozvoju, či piatkové neformálnejšie „Hot Chair“, kde sa snažíme lepšie spoznať kolegov v tíme.

    Zlepšenie spolupráce tímu nekončí na workshope

    Na konci dňa sme dostali zadanie, aby sme si každý s každým dali „rande“ a prebrali to, čo sme si odkázali v sociomapovacom dotazníku. Súčasťou výstupu sociomapovacieho dotazníka je individuálna správa, v ktorej človek vidí, či má niekto na neho požiadavku zvýšiť, znížiť, či zlepšiť komunikáciu. Takúto diskusiu je najlepšie viesť vo dvojici.

    Keď realizujeme takýto program s klientom, spomínané diskusie v dvojiciach realizujeme rovno počas neho, pretože vieme, že ak to necháme na neskôr, „neskôr“ sa nemusí dostaviť. Je to jednoducho realita dnešných dní, že operatíva zvykne prehlušiť dôležité tímové aktivity. A to je jeden z dôvodov, prečo má zmysel zapojiť externého facilitátora a vyčleniť na to dedikovaný čas.

    Ako pomáha tímom mapovanie komunikácie?

    Sociomapy sú nástroj, ktorý vyvinul náš partner, spoločnosť QED Group. Ich ambíciou je pomôcť tímom manažovať vzťahy v náročných obdobiach. Sociomapovanie má mnoho úspešných výskumných a vedeckých aplikácii. Používa ho aj NASA aj ESA (Európska vesmírna agentúra). Pre nás je ale podstatné to, že je veľmi dobre použiteľný v biznisových tímoch. 

    Prostredníctvom základných ukazovateľov sociomáp zistíte:

    • súčasnú frekvenciu vzájomnej komunikácie jednotlivých členov tímu
    • optimálnu frekvenciu komunikácie členov tímu – prianie jednotlivca smerom k tímu, aj prianie členov tímu smerom k jednotlivcovi
    • dôležitosť a efektivitu komunikácie, plus mnoho ďalších pohľadov, ktoré vám pomôžu preskúmať aktuálnu spoluprácu v tíme.

     

    Môžu sociomapy zlepšiť tímovú spoluprácu vo vašej firme?

    Nie, nemôžu. Zlepšiť komunikáciu dokáže až akcia na strane jednotlivcov. Avšak to, čo vám sociomapy vedia dať, je platforma na diskusiu, ktorú si inak ťažko človek vytvorí.

    Dobre to vystihol za nás Marek v pondelok po našom Development dni:

    „Bolo super, že sme to spravili a takto sa zastavili. Lebo na to nikdy nie je čas, treba predsa makať. Ale práve toto nám pomôže ďalej fungovať.“

    Sociomapy diagnostikujú súčasný stav komunikácie a spolupráce v tíme (dostupnosť, kvalitu a komunikačný štýl) a popisujú aj to, ako by ste si to želali.

    V diskusii pod vedením zručného facilitátora si výstupy preberiete a – ak to dotiahnete do konca – získate vzájomnú spätnú väzbu, na ktorej viete zapracovať. Možno vás prekvapí veľmi dobrá komunikácia a spolupráca vo vašom tíme, možno naopak zistíte, že sú miesta, kde sa dá zlepšiť. Nie vždy je jednoduché prijať, ako ostatní vidia vašu komunikáciu v tíme, ale bez spätnej väzby môžeme len ťažko rásť.

    Ak vás zaujíma zistiť viac o sociomapách a ich využití, môžete si prečítať sumár z prípadovej štúdie jedného tímu, ktorý sme mapovali počas pandémie, alebo nás priamo kontaktujte.

    Stiahnite si prípadovú štúdiu sociomapovania

    Nájdete v nej podrobné výstupy z analýzy tímu. Pomôžu vám posúdiť význam sociomapovania pre váš tím či organizáciu.


      Súvisiace články