fbpx

Robíme svet lepším – Pandemické choroby

DEVELOR poskytuje top profesionálne služby v oblasti rozvoja a konzultingu. Náš záväzok tu však nekončí. Pravidelne sa venujeme projektom v oblasti sociálnej zodpovednosti a chceme ísť príkladom. Preto budeme pravidelne prinášať a podporovať dôležité témy medzi účastníkmi našich tréningov.

 

MAREC/APRÍL 2020 

Chráňte seba aj ostatných pred pandemickými chorobami

Nasledujte odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO)

Pandémie nie sú novinkou, potýkali sme sa s nimi v histórii ľudstva už niekoľkokrát. Majú potenciál vyhubiť milióny ľudí, zničiť civilizácie a zmeniť vývoj doby. Vďaka pokroku v technológiách i medicíne, zlepšeným systémom dohľadu, rýchlejším reakciám, novým vakcínam a terapiám však dnes máme oveľa väčšiu šancu než kedykoľvek predtým nové choroby poraziť. V dnešnom rýchlo sa meniacom a prepojenom svete, kde sú informácie na dosah ruky, sú zodpovednosť jednotlivcov a vzájomná pozornosť najdôležitejšími faktormi prevencie.

Buďte zodpovední! Dodržiavajte jednoduché pravidlá a ostaňte zdraví!

 

 

V prípade výskytu nových vírusov, ako je dnes koronavírus, môžete naraziť na rôzne odporúčanie čo robiť a čo nerobiť.

Tu je niekoľko mýtov, ktoré by sme chceli objasniť.

Sú sušiče rúk účinné v zabíjaní nového koronavírusu?

Nie. Sušiče rúk nie sú účinné a nezabíjajú 2019-nCoV. ABy ste sa chránili pred novým koronavírusom, mali by ste si pravidelne dezinfikovať ruky s dezinfekčným prostriedkom na ruky na báze alkoholu alebo si ich dôkladne umývať mydlom a vodou. Po očistení rúk by ste si ich mali poriadne utrieť papierovými utierkami alebo nechať voľne vyschnúť.

Môžu nový koronavírus (2019-nCoV) šíriť domáce zvieratá ako psy a mačky?

Aktuálne neexistuje dôkaz, že by sa spoločenské zvieratá akými sú mačka a pes mohli nakaziť novým koronavírusom. Napriek tomu je vždy lepšie si po kontakte so zvieratami umyť ruky mydlom a vodou. Chráni vás to pred rôznymi bežnými baktériami ako E.coli alebo Salmonella, ktoré sú medzi človekom a zvieraťom prenosné.

Postihuje nový koronavírus len starých ľudí, alebo sú ohrození aj mladší ľudia?

Novým koronavírusom sa môžu nakaziť ľudia všetkých vekových kategórií. Starší ľudia a ľudia s pretrvávajúcimi zdravotnými ťažkosťami (napr. astma, cukrovka, srdcové choroby) vyzerajú byť náchylnejší na to, aby im vírus spôsobil vážnu chorobu.

Existujú účinné antibiotiká na prevenciu či liečenie nového koronavírusu?

Nie, antibiotiká na vírusy nezaberajú, len na baktérie. Keďže 2019-nCoV je vírus, antibiotiká by sa nemali používať ani na prevenciu ani na liečbu. Ak vás však kvôli koronavírusu hospitalizujú, môžete dostať antibiotiká, pretože je možná paralelná infekcia baktériami.

 

Navštívte oficiálnu stránku Svetovej zdravotníckej organizácie a získajte viac informácií a rád. 

Ak sa necítite dobre, aj keby ste mali len nepatrné symptómy ako bolesť hlavy či nádchu, radšej ostaňte doma, kým sa nevyliečite. Pokiaľ by sa pridala horúčka, kašeľ a ťažkosti s dýchaním, okamžite kontaktujte telefonicky lekársku pomoc.

 

 

DEVELOR poskytuje top profesionálne služby v oblasti rozvoja a konzultingu. Náš záväzok tu však nekončí. Pravidelne sa venujeme projektom v oblasti sociálnej zodpovednosti a chceme ísť príkladom. Preto budeme pravidelne prinášať a podporovať dôležité témy medzi účastníkmi našich tréningov.

Podporte spolu s nami tému tohto mesiaca!

ROBME SPOLOČNE SVET LEPŠÍM!