Zavrieť
 Zavrieť

DEVELOR Slovakia

Všetky kontakty
Magazín  

Nájdené medzi službami a riešeniami

  • Napíšte prosím aspoň 3 znaky do vyhľadávania.
Všetky služby

Nájdené medzi inými zdrojmi

  • Napíšte prosím aspoň 3 znaky do vyhľadávania.
Prezrite si všetky zdroje
  Kontaktujte nás

Verím, že poznáte viaceré osobnostné typológie. Nech už sa živíte čímkoľvek, je veľký predpoklad, že musíte spolupracovať s ľuďmi a tí mávajú rôzne reakcie, požiadavky, nevypovedané očakávania, či motívy konania. Niekedy natrafíme na človeka z našej krvnej skupiny a vtedy ide naša spolupráca od ruky. Zhodneme sa s minimum slov a zároveň cítime, že ten druhý to vníma veľmi podobne ako my.

Každý z nás však naráža aj ľudí, ktorým musíte veci dlho vysvetľovať a aj tak nemáte na konci pocit, že ste na tej istej strane v rovnakej knihe. Niekedy dokonca nie ste ani v rovnakom žánri! Keď mávame tento pocit frustrácie z nepochopenia, zišlo by sa mať po ruke nástroj v podobe chápania ľudských odlišností.

 

V Develore už roky používame farebnú osobnostnú typológiu INSIGHTS Discovery®, ktorá rozdeľuje ľudí podľa ich preferencií. Vychádzajúc z C.G Junga má každý z nás vlastné osobnostné preferencie, ktoré charakterizujú jeho vnímanie sveta. Na čo dáva dôraz  a naopak, čo je mimo jeho rozlišovaciu schopnosť, a teda na čom mu až tak záležať nebude.

Rôzne typológie sú rôzne popisné. Človek sa musí zahĺbiť, aby pochopil rozdiely jednotlivých typov a ideálne je, aby si ich neskôr dobre pamätal. INSIGHTS Discovery® pracuje so symbolikou farieb, ktorou oslovujeme staršiu časť mozgu. Práve táto časť mozgu vníma reč symbolov a rýchlym prienikom do podstaty prichádza k poznaniu. Naši predkovia v dávnych časoch museli vedieť prežiť a vnímanie reality, jej vyhodnocovanie a následné reagovanie im v tom výrazne pomáhalo. Samotná reč, či písmo nás sprevádza v našej histórii oveľa kratšie.

Zapamätať si 4 základné farby typológie INSIGHTS: modrú, zelenú, žltú a červenú je ľahké. Keď k nim priradíme aj vymedzujúce fakty, človek sa rýchlo dostáva do obrazu. INSIGHTS typológia popisuje uvedené farby ako: chladivo modrá, zemito zelená, žiarivo žltá a ohnivo červená farebná energia. Následne ich popisujeme vlastnosťami:

Chladivá modrá  –  Bez predsudkov, Objektívny, Nezaujatý

Zemitá zelená  – Tichý, Pokojný, Harmonický

Žiarivá žltá – Veselý, Povznášajúci, Temperamentný

Ohnivá červená  – Pozitívny, Odvážny, Asertívny

Pochopiť koncept 4 farieb je relatívne jednoduché. Dospieť k jednoznačnému sebapoznaniu ohľadne vlastných preferencií už také jednoduché byť nemusí. Zistiť, ktorá je vaša dominantná a ktorá najmenej preferovaná farba, pomáha on-line dotazník, kedy vaše odpovede spracuje software a vy dostanete svoj osobnostný profil v rozsahu 18-20 strán.

INSIGHTS Discovery nemá ambíciu zlepšiť len vaše sebapoznanie. Cieľom typológie je naučiť vás adaptovať sa na rôzne komunikačné štýly a preferencie spolupráce. Na našich workshopoch sa účastníci učia identifikovať dominantný farebný typ a adekvátne k nemu prispôsobiť svoj štýl.

S takouto výbavou viete oveľa rýchlejšie zachytiť rozdiely vo vnímaní, pochopiť druhú stranu a komunikovať jej vaše stanovisko tak, aby vás vypočula, pochopila a ideálne na základe toho aj konala. Ak sa vám predsa stane, že po chvíli vysvetľovania zistíte, že nie ste s vaším komunikačným partnerom zladený – s úsmevom to viete nielen zachytiť, ale aj napraviť.

Ten kto má najviac možností reagovať, môže mať výrazný vplyv na priebeh aj výsledok celého rozhovoru, čo farebná typológia INSIGHTS Discovery® veľmi jednoducho umožňuje.

Stiahnite si vzorový profil Insights Discovery

Zanechajte svoj e-mail a stiahnite si vzorový profil jedného zo 72 typov.

Súvisiace články