j DEVELOR | 7 tipov, ako zvládnuť home-office
Zavrieť    

    DEVELOR Slovakia s.r.o.
    Krasovského 13
    851 01 Bratislava

    Všetky kontakty
    Kontaktujte nás    
    • Leadership a manažment
    • Postoj a nastavenie mysle
    • Predaj, vyjednávanie a starostlivosť o zákazníka
    • Osobná produktivita a komunikácia
    • Budovanie tímu a spolupráca
    • Diverzita, rovnosť a inklúzia
    • Assesment a diagnostika
    • HR konzulting a koučing
    • Všetky služby
    Individuálna diagnostika

    360-stupňová spätná väzba

    Individuálna diagnostika

    Development centrum

    Individuálna diagnostika

    Assessment centrum

    Organizačná diagnostika

    Happy At Work

    Organizačná diagnostika

    Analýza firemnej siete (CX-Ray)

    Nájdené medzi službami a riešeniami

    • Napíšte prosím aspoň 3 znaky do vyhľadávania.
    Všetky služby

    Nájdené medzi inými zdrojmi

    • Napíšte prosím aspoň 3 znaky do vyhľadávania.
    Prezrite si všetky zdroje

    Zovšadiaľ sa na nás valia informácie, ako sa zodpovedne správať ohľadom nášho zdravia a zdravia ostatných. O tom, ako zvládať výzvy HOME OFFICE, sa však veľa nehovorí…

    Ako vnímame home-office (prácu z domu)?

    Dovoľte mi použiť metaforu Denníka nádejného Kysučana v podaní pána Krausa:

    Home-office dlhodobo

    V prvých dňoch to môže byť relatívne fajn vec. Nie všetci, ktorí v tomto režime momentálne fungujú, však majú s prácou z domu skúsenosti. Najmä, ak nevieme ani predvídať, kedy sa vrátime do „normálu“.

    Mnohí si home-office predstavujú ako zábavnejšiu variantu bežného pracovného dňa: vstaneme, kedy chceme, veci urobíme, kedy chceme a celé to v pohode zvládneme v pyžame.

    Popritom sa stihne ešte kopec vecí v domácnosti, ktoré sme doposiaľ nestíhali a možno do toho prepašujeme aj kus zábavy.

    Ak ste zatiaľ ste fungovali podobne, je čas urobiť malé úpravy, skôr ako to bude mať neželané následky.

    Ako sa v tom neutopiť  – 7 tipov ako pracovať z domu

    1. Neostávajte v pyžame

    Pyžamo je určené na spanie. Ak v ňom ostanete celý deň, váš mozog sa nastaví na relax a vaša efektivita bude klesajúcu tendenciu. Samozrejme, ani druhý extrém nebude veľmi funkčný. Nie je veľmi zábavné ani pohodlné, sedieť doma celý deň za počítačom v saku a kravate. Ak však máte virtuálne pracovné stretnutie s klientom, na hodinku to zvládnete aj v kostýme či s košeľou.

    2. Vytvorte si „pracovný kútik“

    Podobne ako pri predchádzajúcom bode, naše nastavenie mysle je ovplyvnené prostredím. Ak pracujete pri zapnutej televízii, z postele, či z krásnej terasy, vaša myseľ bude rozptyľovaná a sťaží vám sústrediť sa na prácu. Samozrejme pre tých, ktorí pracujú spolu s celou rodinkou, bude ťažšie vyhradiť si nerušené pracovné miesto. V každom prípade sa o to pokúste.

    3. Vyhraďte si čas a vstúpte do role, ktorú zrovna plníte

    Často sa ocitáte vo viacnásobnej roli (zamestnanec, matka/otec, učiteľ, kuchár …). Ak musíte o 10 hodine odovzdať prácu, tak sa pred 10 venujte práci a učenie sa s deťmi si v ten deň naplánujte až potom. Deti ocenia stanovený rozvrh – v škole ho majú tiež.

    4. Nastavte si ciele a rutiny, naplánujte úlohy

    A dodržte ich! Inak to nepôjde. Sú dva typy ľudí: jedni ktorí pracujú príliš veľa (s rizikom vyhorenia) a druhí, ktorí pracujú málo (najčastejší dôvod je prokrastinácia). Plánovanie úloh či rutiny pracovného dňa pomáhajú v tom, aby ste neskĺzli do jedného, alebo druhého extrému.

    Rutina pravidelného času vstávania, zaspávania a organizácie dňa výrazne pomáha byť dlhodobo efektívnym a zdravším nielen na home-office.

    5. Komunikujte, pozrite sa na veci z nadhľadu a rešpektujte sa navzájom

    Nezabudnite na efektívne zdieľanie vecí s kolegami. Môžu v tom tímu pomôcť manažéri, no tím musí spolupracovať.

    • Ranný huddle (virtuálna porada) môže byť skvelým začiatkom dňa, alebo ho môže úplne zruinovať. My si pri rannej káve povieme, komu sa čo včera podarilo a čomu sa dnes bude venovať. Mnohokrát pritom aj dobre zabavíme a nastavíme sa na výzvy dňa. Všetko v stanovenom časovom limite a podľa dohodnutého postupu.
    • E-maily – píšte ich ešte efektívnejšie ako doteraz. Nikto nečíta všetky maily a má to viacero dôvodov. (TO, CC, BCC – určujú, kto sa má mailom naozaj zaoberať, komu ho posielate len informatívne a pod.). ASAP pre jedného znamená As Soon As Possible, pre druhého August, September, Alebo Potom…)

     

    • Telefonáty – premyslite si čo, kedy, komu, nech nevoláte každú chvíľu a v nevhodný čas. Ak sa dá, riešte vybrané veci cez telekonferenciu, cez web a hlavne, zapnite si pri tom kamery, zlepší to komunikáciu (zapínate tým ďalší komunikačný kanál). Budete tiež mať pocit väčšej spoločenskej interakcie.
    • Komunikácia vo všeobecnosti – hovorte k ľuďom ich jazykom, ich štýlom, správajte sa k nim tak, ako by to chceli oni, nie ako to chcete vy.
    • Spätná väzba – ak si nie ste istí, či veci robíte tak ako sa očakáva, aktívne si pýtajte spätnú väzbu. Ak vidíte, že niektorý kolega/kolegyňa potrebuje pomôcť, spätnú väzbu poskytnite vy – je to dar, pomôže vám byť ešte lepšími.

    6. Nielen prácou je človek živý

    Do svojho dňa zaraďte aj veci, ktoré sa netýkajú priamo vašej práce, je to fajn psychohygiena. Naučte sa a vyskúšajte si niečo nové, prečítajte si niečo, čo vás zaujíma, pozrite si s rodinou nejaký film, zahrajte sa spoločenskú hru, urobte niečo dobré pre iných …

    7. Učte sa a rozvíjajte svoje zručnosti aj na home-office

    Keby ste potrebovali svoju pozornosť obrátiť aj inde – na rozvoj vašich zručností, pokojne sa na nás obráťte s vašimi otázkami. Možno ich práve riešime na otvorenom virtuálnom tréningu, webinári, či vieme pomôcť aj osobným virtuálnym koučingom alebo poradou.

    Prihláste sa do newslettra dole a určite dostanete ďalšie tipy, ako zvládať prácu doma či iné.

     

    Autorka: Kinga Novotná, konzultantka

    Poraďte si s hybridnou prácou

    Stiahnite si náš e-book plný overených tipov od expertov.
    Zlepšite svoje fungovanie v hybridnom svete.


      Súvisiace články