j DEVELOR | Strach - brzda alebo spúšťač rozvoja?
Zavrieť    

  DEVELOR Slovakia s.r.o.
  Krasovského 13
  851 01 Bratislava

  Všetky kontakty
  Kontaktujte nás    
  • Leadership a manažment
  • Postoj a nastavenie mysle
  • Predaj, vyjednávanie a starostlivosť o zákazníka
  • Osobná produktivita a komunikácia
  • Budovanie tímu a spolupráca
  • Diverzita, rovnosť a inklúzia
  • Assesment a diagnostika
  • HR konzulting a koučing
  • Všetky služby
  Individuálna diagnostika

  360-stupňová spätná väzba

  Individuálna diagnostika

  Development centrum

  Individuálna diagnostika

  Assessment centrum

  Organizačná diagnostika

  Happy At Work

  Organizačná diagnostika

  Analýza firemnej siete (CX-Ray)

  Nájdené medzi službami a riešeniami

  • Napíšte prosím aspoň 3 znaky do vyhľadávania.
  Všetky služby

  Nájdené medzi inými zdrojmi

  • Napíšte prosím aspoň 3 znaky do vyhľadávania.
  Prezrite si všetky zdroje

  Strach je jednou z najbežnejších a najsilnejších ľudských emócií. Na jednej strane je naším ochrancom, bez ktorého by sme neprežili, no zároveň je aj naším limitom.

  Aké strachy poznáme?

  V rôznych situáciách môže zohrávať úlohu pomocníka alebo prekážky. Závisí veľa aj na tom, ako sme si vedomí svojich strachov a ako s nimi dokážeme pracovať. Práca s vlastnou emóciou je jedna z desiatich oblastí, ktoré ovplyvňujú osobnú húževnatosť.

  Zakladateľ psychofonetiky Yehuda Tagar rozlišuje 4 primárne druhy strachov:

  1. Strach ako inštinkt prežitia, ktorý zdieľame spolu s ríšou zvierat.
  2. Strach ako obrana pred emocionálnou bolesťou. Tento strach je druhým najrozšírenejším. V detstve slúži ako ochranca, no v dospelosti je prekážkou vyzretých vzťahov a osobného rozvoja.
  3. Strach z nenaplnenia svojho vlastného ľudského potenciálu. Tento strach sa prejavuje na menej vedomej úrovni ako ostatné, no je esenciálny. Každý z nás sa snaží robiť to, čo je v súlade s jeho podstatou a dať svojmu bytiu maximálny zmysel.
  4. Strach zo smrti, ktorý zažívame ho všetci – podľa veku na viac či menej vedomej úrovni.

  Zatiaľ čo inštinktívny strach a strach ako obrana  bolesťou nás primárne chránia pred nebezpečenstvom, strach z nenaplnenia a strach zo smrti sa sa môžu pri vhodnom nastavení postoja premeniť na „priateľa“ alebo „spúšťač“, ktorý nám pomôže pri osobnom rozvoji.

  Ako na prekonávanie strachu?

  Či ste v roli lídra alebo nie, vo firme sa oplatí budovať kultúru odvahy, guráže, kde vy ani ostatní okolo vás nemáte obavy vyjadriť svoj názor, nesúhlas či poukázať na nedostatky alebo chyby v procese a predchádzať tak možným zlyhaniam či poklesu angažovanosti. Ako na to?

  • Dajte si príležitosť uvedomiť si strach. Umožnite si pozrieť sa nebezpečenstvu priamo do očí a vyrovnať sa so strachom.
  • Vizualizujte strach. Spíšte si spoločne na flipchart, aké sú benefity konkrétneho kroku a aký najhorší scenár môže nastať. Vizualizácia je silný nástroj pre zlepšenie porozumenia sebe a ostatným
  • Dajte si výzvu v iných ako pracovných oblastiach. U nás v DEVELORe sme napríklad absolvovali prechod žeravými uhlíkmi.
  • Vyžarujte ľudskosť a otvorenosť. Buďte uvoľnení, používajte otvorené gestá a postoj, usmievajte sa a myslite to vážne. Kolegov tým uvoľníte a ľahšie vám povedia, z čoho majú obavy.
  • Pomáhajte kolegom rozvíjať zručnosti. Každý vyniká v niečom inom a môže druhého niečo naučiť. Samozrejme, netreba na to tlačiť. Nenechajte však bez povšimnutia volanie o pomoc.

  Prekonanie strachu je cesta k mentálnej odolnosti

  Odolnosť je osobnostná črta, ktorá vo veľkej miere určuje, ako sa ľudia účinne vyrovnávajú s výzvami, stresmi a tlakom… bez ohľadu na okolnosti. Osobná húževnatosť je nesmierne dôležitá v dnešnom svete, pre ktorý je charakteristická záplava informácií a neustála potreba prispôsobovať sa zmenám (tzv. VUCA svet).

  Jej budovaniu sa venujeme v našom tíme už dlhšiu dobu. Tým, že je to široký pojem, ktorý zahŕňa témy od práce so stresom po zvládanie emócií, je ťažké ho vôbec vyčerpať. Definovali sme 10 oblastí – zručností a postojov – ktoré formujú húževnatosť. Práca s emóciami – a teda aj so strachmi – je dôležitou súčasťou.

  Prajeme vám veľa odhodlania pracovať s vašimi strachmi.  Nech sú vám pomocníkmi a nie prekážkami.

  Autorka: Jana Polláková, konzultantka

  Poraďte si s hybridnou prácou

  Stiahnite si náš e-book plný overených tipov od expertov.
  Zlepšite svoje fungovanie v hybridnom svete.


   Súvisiace články