j DEVELOR | Sociomapovanie tímu pracujúceho na diaľku - prípadová štúdia
Zavrieť    

    DEVELOR Slovakia s.r.o.
    Krasovského 13
    851 01 Bratislava

    Všetky kontakty
    Kontaktujte nás    
    • Leadership a manažment
    • Postoj a nastavenie mysle
    • Predaj, vyjednávanie a starostlivosť o zákazníka
    • Osobná produktivita a komunikácia
    • Budovanie tímu a spolupráca
    • Diverzita, rovnosť a inklúzia
    • Assesment a diagnostika
    • HR konzulting a koučing
    • Všetky služby
    Individuálna diagnostika

    360-stupňová spätná väzba

    Individuálna diagnostika

    Development centrum

    Individuálna diagnostika

    Assessment centrum

    Organizačná diagnostika

    Happy At Work

    Organizačná diagnostika

    Analýza firemnej siete (CX-Ray)

    Nájdené medzi službami a riešeniami

    • Napíšte prosím aspoň 3 znaky do vyhľadávania.
    Všetky služby

    Nájdené medzi inými zdrojmi

    • Napíšte prosím aspoň 3 znaky do vyhľadávania.
    Prezrite si všetky zdroje

    Tím vzdelávacej spoločnosti sa v čase karantény ocitol tak ako mnohé tímy na home office. Potrebovali si potvrdiť predpoklady o dobre nastavenom fungovaní tímu a ubezpečiť sa, že dobre znášajú stav karantény a izolovanej práce. Taktiež chceli využiť výstupy diagnostiky na retrospektívu a strategické plánovanie.

    V tomto článku v skratke zhŕňame kľúčové body tohto rýchleho projektu. Ak vás zaujímajú detaily, stiahnite si 20-stranovú prípadovu štúdiu dole.

    Charakteristika tímu a situácie

    8-členný tím pozostáva z 5 full-time a 3 part-time zamestnancov (vrátane líderky tímu). Ide skôr o pracovnú skupinu, kedy členovia tímu tvoria výkon samostatne a nie sú od seba natoľko navzájom závislí.

    Tím spolu fungoval už dlhšiu dobu a hľadal metódu, ktorá by im lepšie zmapovala oblasti komunikácie a spolupráce. Predpokladal sa len malý rozdiel medzi aktuálnym a želaným stavom.

    Sociomapovanie ako odpoveď

    DEVELOR už dlhodobo pracuje s QED Group ako výhradný dodávateľ metódy Sociomapovanie® tímov na Slovensku. Metóda má niekoľko modulov, no najčastejšie využívaný je modul komunikácie a spolupráce. Pre aktuálnu situáciu, vyvinuli aj špeciálny modul, ktorý okrem komunikácie a spolupráce mapuje aj dôležité aspekty spolupráce na diaľku.

    Vychádzajúc z týchto informácií sme využili sociomapovanie ako najvhodnejšiu metódu.

    Benefity projektu

    1. Všetky fázy prebiehajú online. V aktuálnej situácii je veľkou výhodou, že dotazník, konzultácie aj workshop prebiehajú v online forme.
    2. Zainteresovanie všetkých členov tímu. Členovia tímu sú zahrnutí nielen do vyplňovania dotazníka, ale aj do spoločného workshopu a interpretácie. V rámci nadväzujúcich krokov sa tak ľahšie zaviažu k plneniu dohodnutých pravidiel komunikácie a spolupráce.
    3. Jednoduché a rýchle meranie. Dotazník obsahuje 8 otázok + 1 otvorenú a jeho vyplnenie zaberie maximálne 10 minút (aj cez mobil). Nie je potrebné sa nikam prihlasovať ani nič sťahovať.
    4. Ľahko pochopiteľná vizualizácia výsledkov. Systém používa metaforu krajiny – pracuje s parametrami výšky a vzdialenosti a nabáda tak k interpretácii samotných účastníkov. Pod vedením skúseného facilitátora tak rýchlo identifikujú možné bariéry a problémy.
    5. Prvá sada máp je zdarma. Naši partneri QED Group v aktuálnej náročnej situácii ponúkajú prvú sadu máp zdarma. Môžete si tak nástroj vyskúšať a sami posúdiť jeho benefity. V cene je tímová správa aj individiduálne správy pre každého člena tímu. Konzultácia je platená.

    Vyjadrenia líderky tímu

    “Uvedomila som si, že potrebujem ľudí viac prepájať medzi sebou a nemusím byť ústredná postava pri zabezpečovaní informovanosti.“

     

    „Tento externý pohľad na naše fungovanie bol pre mňa veľmi užitočný. Tiež bolo príjemné, že niekto iný na chvíľu zdieľa moju potrebu rozvoja tímu so mnou.”

    Vyhodnotenie projektu

    Aj keď v tomto konkrétnom prípade sa situácia aktuálneho verzus optimálneho stavu komunikácie dramaticky nelíšila, pomohla líderke identifikovať svoju pozíciu ako možné „hrdlo“ komunikácie a potrebu nechať väčší priestor tímu na hľadanie vlastných riešení. Jednotlivým členom tímu umožnila uvedomiť si väčšiu potrebu komunikácie medzi členmi full- a part-timerov.

    Aj v momentoch – a možno obzvlášť v nich – keď tím našiel už zabehnutý spôsob fungovania, je vhodné pozrieť sa na to, ako plynie komunikácia a či je to tak, ako chceme. 

    Stiahnite si celú prípadovú štúdiu

    Nájdete v nej podrobné výstupy z analýzy tímu. Pomôžu vám posúdiť význam sociomapovania pre váš tím či organizáciu.


      Súvisiace články