Martin Kunc (DEVELOR) a Rudolf Kubík (QED Group) diskutujú o prínosoch a možnostiach sociomapovania pre distribuované tímy v krízovej situácii.
Prepis rozhovoru Martina (fialovým) a Rudolfa:
Dobrý deň, ahoj! Som tu s Rudolfom Kubíkom z QED Group. Ďakujem, že si si našiel čas.
Ahoj Martin a zdravím všetkých.
Dnes sa s Rudom krátko pobavíme o sociomapovaní. A budeme sa baviť o hodnote tohto nástroja pre tímy. DEVELOR s QED Group spolupracuje už niekoľko rokov. Teraz je doba, ktorá je veľmi vhodná na to, aby sme sa ponorili do chápania, čo sa nám v tíme deje a celkovo porozumeli jeho dynamike.
Čo by ma zaujímalo Rudo je, či by si mohol niekoľkými slovami opísať, čo to vlastne sociomapovanie je?
To, čo robíme alebo to, čo sociomapy robia, je vizualizácia vzťahov medzi ľuďmi v tíme a vizualizácia dynamiky toho, čo sa tam deje. Tzn. my sme vďaka sociomapám schopní zachytiť, ako veľmi sú si ľudia blízki, ako intenzívne a tiež kvalitne spolu spolupracujú, komunikujú.
V dnešnej situácii je tiež veľmi dôležitý aspekt, ako veľké napätie je v tíme, ako veľmi sú ľudia pod tlakom, v akej sú nálade, ako sa dokážu navzájom podporovať, ako veľmi sú si k dispozícii.
Takže toto je veľmi jednoduchý, intuitívny obrázok. Vizualizuje takmer okamžite pre daný tím. A ponúkame to potom manažérovi, ale primárne tímu, aby sa na ten obrázok spoločne pozreli a mohli si povedať: „Hej, ja by som potreboval teraz robiť toto, veľmi by mi pomohlo toto, pretože sa cítim tak a tak.“
A vlastne to vytvára nejakú otvorenú atmosféru komunikácie a spolupatričnosť medzi ľuďmi.
A prispieva to k tomu, že sa snažíme ľudí podporiť, aby sa distribuovala celková záťaž z danej situácie a to či už záťaž pracovná, komunikačná alebo psychická, medzi celý tím.
Ja osobne musím povedať, že od tej doby, čo som začal sociomapovanie používať na workshopoch spolupráce a komunikácie, majú workshopy ďaleko väčšiu hodnotu. Ten nástroj je veľmi dobrý!
Určite. Sociomapovanie vlastne vzniklo už pred viac ako 20 rokmi. Pôvodne bolo vyvinuté pre vedecké účely, ale počas tých 20 rokov sa nám podarilo dosiahnuť, myslím, úplne výnimočné úspechy aj medzinárodne. Od vlaňajška, napríklad, spolupracujeme aj s NASA.
S NASA spolupracujeme na dlhodobej izolácii tímu vo vesmíre. Konkrétne sa pripravuje let na Mars, ktorý je spojený s takmer dvojročnou, možno aj dlhšou izoláciou.
To je tá pôvodná aplikácia. Avšak dnes sa ten nástroj rozšíril dosť globálne do komerčných firiem. Takže podporujeme napríklad agilne fungujúce tímy alebo agilné transformácie a efektivitu tímov.
Ale podporujeme tiež športové tímy, podporujeme armádne tímy v tom, aby medzi nimi bola veľká súdržnosť, dôvera a podobne. A podporujeme tiež školy a triedy, kde tento nástroj slúži ako prevencia nejakých negatívnych javov, ako je šikanovanie a podobne.
To je naozaj široká aplikácia. A gratulujem k tomu úspechu, myslím si, že ste dosiahli Olymp toho, čoho môže náš typ spoločnosti dosiahnuť a to je spolupráca s NASA.
Poďme sa teraz trošku pobaviť o použití. Ja som sociomapovanie použil niekoľkokrát pre svoj tím, plus v rámci medzinárodnej DEVELOR siete to používame pre všetkých riaditeľov našich pobočiek. Čo sa mi na tom páči je, samozrejme, klasická vizualizácia spolupráce a komunikácie. Tie mapy sú perfektné.
Ale teraz veľa pracujem ako s tímovou, tak s individuálnou správou a pomáha mi to uvedomiť si, čo sa v tíme deje a lepšie nastaviť pravidlá a normy.
A mohol by si dať ďalšie príklady, pretože tých skúseností máš určite viac?
To, čo sa v tímoch vlastne opakovane rieši, sú viac menej veľmi podobné témy.
Jedno z nich je: Ako veľmi sú ľudia preťažení a ako dobre a efektívne tú záťaž distribuovať.
Druhé z nich je: Ako veľmi o sebe ľudia vedia. Typicky sa totiž stáva, že tým, že nemáme toľko možností spolupracovať a komunikovať, dochádza k duplicitám.
Áno, bol som teraz svedkom toho, že sa naozaj v niekoľkých tímoch stalo, že ľudia súbežne pracovali na tom istom, ale nevedeli o tom. Tzn., toto potom sociomapy dokážu relatívne rýchlo identifikovať a pomôcť s tým.
A na to konto sme vytvorili osemtýždňový rozvojový program pre tímy, ktorý podporuje tímy v jednotlivých fázach, aby si dobre vyjasnili, kto čo má na starosť. Aby sa podporila ich dobrá dostupnosť. Respektíve, dostupnosť sa podporila u ľudí, ktorí sú pre seba kľúčoví. Aby sa nastavili nejaké dobré pravidlá komunikácie, ako si dávať vedieť, a vzájomne sa napríklad tiež podporiť a mať priestor pre to sa oceniť, dobiť si vzájomne energiu a podobne.
Čo ma veľmi zaujalo je, že NASA používa sociomapovanie pre mapovanie interakcií, spolupráce a celkovú dynamiku pre cestu na Mars. A tam sa bavíme o dlho izolovaných tímoch. Doletieť tam asi technicky nie je problém, problém je v tom, aby ľudia vydržali tak dlhú dobu, v tak veľkej izolácii. A svojím spôsobom je to podobné s tým, čo prežívame už pár týždňov a pravdepodobne máme ešte pár týždňov, ak nie mesiacov, pred sebou. Mohol by si niečo povedať k paralelám, medzi týmito dvoma situáciami?
Určite. Jeden z kľúčových poznatkov z izolačných experimentov je, ako dlhodobo, po celú dobu izolácie, udržať akcieschopnosť tímu. Ono totiž počas izolácie hrá extrémne silnú úlohu nuda a rutina, ktorá sa postupom času zvýrazňuje a kozmonauti sa po niekoľkých týždňoch izolácie dostanú do rutiny. Začne sa prejavovať nedostatok podnetov a svoju daň si začne vyberať social distancing, ktorý je teraz často spomínanou témou.
To znamená, čo sa následne deje? Typicky, že klesá angažovanosť, klesá kreativita, možno naopak vzrastá podráždenosť u jednotlivých ľudí a podobne. A ono sa to dá tiež predstaviť, ako istú mieru ukolísania. Že nás uspáva stereotyp, nedostatok nejakých podnetov a z toho ukolísania, všetci to poznáme, sa potom ťažko zrýchľuje zase späť na nejakých 150%. A to, čo je práve teraz veľmi dôležité, je sledovať dynamiku v tíme, nejako už dlhodobo, priebežne. Sledovať, ako veľmi je tím v tempe, ako veľmi padá do rutiny a ako veľmi sú jednotliví ľudia v tíme prepojení.
Čo majú ľudia urobiť v okamihu, keď chcú viac informácií, keď sa chcú zapojiť a tento nástroj chcú využiť?
Najjednoduchšie riešenie bude, keď sa obrátia priamo buď na DEVELOR, alebo na QED Group.
Proces je potom veľmi jednoduchý. To, čo potrebujeme, je len zoznam mien v tíme. My vytvoríme projekt, pošleme link na krátky dotazník, ktorý trvá zhruba 3-5 minút na vyplnenie. A potom sme okamžite schopní poslať tímu výsledky. Tzn. tím rovno môže začať diskutovať vzájomnú interakciu a nastaviť si nejaké ďalšie kroky.
Ďakujem pekne! Vy ste veľmi inovatívna firma a ukazuje to aj množstvo úžasných partnerov, s ktorými spolupracujete. Ja vám želám, nech sa vám v inováciách aj naďalej darí, nech tento čas k ďalším inováciám využijete. No a prajem veľa, veľa zdravia.
Ďakujem pekne a vám samozrejme tiež prajem veľa zdravia a nielen zdravie, ale tiež pevné nervy a hlavne dobrú náladu.
Ahoj Rudolf a pekný deň všetkým!
Témy
Iné témyPoraďte si s hybridnou prácou
Stiahnite si náš e-book plný overených tipov od expertov.
Zlepšite svoje fungovanie v hybridnom svete.