Prinášame vám článok nášho trénera a konzultanta Zoltána Szabóa, ktorý mal tú česť ako prvý prakticky zažiť nový diagnostický nástroj CX-Ray.
Analýza a diagnostika stavu v organizáciách je úžasne komplexná téma. Pochopiť náročné a nehmatateľné vzťahy a súvislosti môže byť častokrát na prvý pohľad takmer nemožné.
V roku 2018 sme po prvýkrát na Slovensku postavili firmu pred röntgen metódu CX Ray (od: Corporate X-Ray). Zaujal nás prísľubom zmapovania firmy cez filtre psychológie, informatiky a manažmentu. Výsledky priniesli aj mne o veľký kus inú, doteraz neznámu perspektívu.
Ako konzultant a psychológ som mal možnosť za mojich 20 rokov praxe vyskúšať rôzne diagnostiky – či už 360-ky, AC, DC-čká, alebo aj vizuálne atraktívne sociomapovanie. Ak by som mal označiť pridanú hodnotu CX-Ray v dvoch bodoch, tak sú to komplexita a okamžitá využiteľnosť výsledkov. Niečo, čo sa naozaj podobá na röntgenovú snímku.
Akým výzvam sme čelili?
Prečo sa CEO a HR nebáli pozrieť na realitu vo firme cez CX Ray? Asi mali guráž. Ale aj niečo iné – mali jasnú potrebu. Potrebovali manažovať zmeny, zvýšiť angažovanosť a znížiť fluktuáciu zamestnancov.
Manažovanie zmien
Začínali ako rodinný podnik, od začiatku roka však prechádzajú náročným obdobím strategických zmien. Mení sa veľká časť portfólia poskytovaných služieb. Preto musí byť firma silná a mať efektívne nastavené procesy a spôsoby riadenia ľudských zdrojov.
Angažovanosť zamestnancov
Angažovaný prístup zamestnanca ku klientovi je nevyhnutný, pretože jednoducho predaj ide cez vzťah. Službu klientovi je preto potrebné realizovať s úsmevom na tvári aj v srdci. Klient prichádza pre vysokú osobnú hodnotu, a preto kriticky vníma postoj zamestnanca k „jeho veci”. Ak sa mu nepáči, osloví konkurenciu.
Fluktuácia
Ako aj iní, naši odvážni CEO a HRista sa potrebujú vysporiadať s nedostatkom primerane kvalifikovaných zamestnancov na trhu a potrebujú udržať zamestnancov. Bohužiaľ, to vedie k neustále klesajúcim nárokom na reálne vstupné kompetencie zamestnanca. De facto má nový zamestnanec málokedy dostatočné know-how. Učenie za behu je síce fajn, no klient nemôže vnímať, že by mu nebola poskytnutá najvyššia možná úroveň služieb. Nehovoriac o tom, že výkon zamestnanca často nezodpovedá jeho predstave o nástupnom plate.
Keď si to dáme dokopy: firma potrebuje ľudí, ktorí vedia, čo robia, robia to naozaj so srdcom a navyše nestrácajú entuziazmus napriek neustálym zmenám vo firme. Firma sa musí vysporadúvať s neustálou hrozbou vyhorenia a odchodu ľudí. Už súčasná miera fluktuácie je neakceptovateľná.
Na čo sme prišli vďaka CX-Ray?
V nadväznosti na problémové okruhy vyššie nám využitie tohto nástroja a metódy dalo aj tieto vhľady:
Tok informácií a práce, komunikácia a spolupráca vo firme neprebiehajú optimálne
V röntgenovanej firme sme dokázali nájsť tie miesta, kde presne to viazne. Bolo napríklad zaujímavé zistiť, ako a kým bola nahrádzana chýbajúca komunikácia medzi niektorými oddeleniami. U tých suplujúcich oddelení dochádzalo k preťažovaniu. Asi najväčším otváračom očí a iniciovanou zmenou bolo, keď si CEO uvedomil svoj mikromanažment a firma dostala nového COO, čím sa CEO uvoľnili ruky z operatívy na strategické ciele.
Dozvedeli sme sa, kto sú kľúčoví zamestnanci, ktorých odchod by najviac bolel
Cez CX-Ray sa však ukázalo aj to, ktorých môže firma stratiť pre nadmernú záťaž. Identifikovali sme najrizikovejšie komunikačné kanály, ktoré by boli ohrozené ich výpadkom, a urobili protiopatrenia, napríklad jednotky sme premostili ďalším človekom.
Našli sme manažérsky pipeline
Keď napriek snahe tomu zabrániť predsa odíde dôležitý článok, najľahšie je ho nahradiť interne. Z mojej skúsenosti je ale dôležité nestratiť schopného experta za cenu zisku neschopného manažéra. CX-Ray nám zodpovedalo otázku, ktorí zamestnanci majú potenciál nahradiť manažérske pozície a ktorých radšej ponechať naďalej expertmi.
Aj mienkotvorných jedincov
Ako sme uviedli vyššie, firma prechádza zmenou. Pre jej úspešné zvládnutie sme identifikovali, ktorí zamestnanci formujú názory väčšiny ale aj to, ktorí sú zdrojom informácií, pretože sa k nim ostatní obracajú, keď chcú vedieť viac. Ak si ich firma bude vedieť získať a využiť ich vplyv na formovanie postojov ostatných voči zmene, môžu byť z nich nielen pasívni ambasádori, ale aj aktívni šampióni zmeny. Samozrejme, vo firme sú ľudia, ktorí vedia ostať názorovo rezistentní. CX-Ray nám ukázala, ktorí to sú.
A mentorov
Pre proces lepšieho onboardingu úplne nových zamestnancov sme boli schopní identifikovať vhodných mentorov, ktorí sa im môžu venovať, aby nestratili svoje prvotné nadšenie pre novú prácu. Pri tomto bode bol sympatické zistenie, že sami nováčikovia vysielali signály ku konkrétnym ľuďom so žiadosťou o podporu. Hodnotné zistenie bolo určite aj to, že ani jeden zo seniorných zamestnancov tieto signály nerozoznal.
Konkrétnosť, komplexnosť a nebezpečná ostrosť
Ak to zhrniem, pomocou CX-Ray sme získali veľmi konkrétny vhľad do miest možnej optimalizácie toku práce a informačných procesov. Získali sme prakticky využiteľné vstupy pre change management a nadizajnovali sme kroky potrebné pre efektívnejšie manažovania ľudských zdrojov.
Výnimočnosť CX-Ray vidím v šírke záberu a konkrétnosti výsledkov. Žiadna hmla, skôr nebezpečná ostrosť. Na to si trochu treba dávať aj pozor. Pretože s (informačnou) mocou prichádza zodpovednosť. O tom už ale v ďalšom článku, alebo osobne.
Ak chcete vedieť viac o výsledkoch röntgenovania uvedenej firmy a podiskutovať o CX-Ray a iných diagnostikách pri káve, srdečne vás pozývame 25. októbra k nám na Kávu s DEVELORom. Pozrite si viac informácií a prihláste sa tu.
Aby vám nič neušlo:
O všetkých nových článkoch, podujatiach a novinkách v rozvoji a vzdelávaní vás informujeme aj na našom firemnom LinkedIn. Pridajte sa k nám.
Ak chcete dostávať čestvé novinky aj mailom, prihláste sa na newsletter – nechajte vaše údaje tu.
Témy
Iné témyPoraďte si s hybridnou prácou
Stiahnite si náš e-book plný overených tipov od expertov.
Zlepšite svoje fungovanie v hybridnom svete.