V DEVELORE sa snažíme nájsť senior trénera už nejaký ten čas. Na lepšie spoznanie prípadného kandidáta vždy realizujeme Assessment Centrum, ktoré najlepšie ukáže aktuálne zručnosti pre danú prácu, napr.: práca s publikom, vzbudenie záujmu o tému a jej predanie, schopnosť sprostredkovať hlavné myšlienky cez zaujímavé A-HA momenty, zrozumiteľná komunikácia, ktorá sa ľahko nasleduje, pútavý prejav, ktorý udrží pozornosť, prirodzený pohyb pred flipchartom… To všetko sú veci, ktoré vieme vypozorovať pri prvej prezentácii.
Obsadiť pozíciu senior trénera je však náročný proces a niekedy sa to podobá hľadaniu pána Božského, ktorý neexistuje.
Nedávno som dostala otázku, či môže byť dobrý psychológ aj dobrým trénerom. Aj keď sa zdá, že medzi týmito rolami môže byť veľká podobnosť, predsa len existuje viacero odlišností.
Psychológ prostredníctvom toho ako vystupuje a ako komunikuje, niečo vysiela. Hlavný motív toho, čo vysiela, je zvyčajne seba prijatie. Podprahovo hovorí: „...som tu pre vás, aby som vám pomohol cítiť sa dobre. Som tu pre to, aby som vás vypočul. Pochopil. Akceptoval. A potom verím, že nájdete v sebe pokoj a dokážete sa lepšie akceptovať aj vy sami.“
Z môjho pohľadu (z makro perspektívy) psychológ ponúka hlavne tému well-being: „maj sa dobre v tom kto si a kde si.“
Problém je v tom, že ľudia na tréning prichádzajú s odlišnými očakávaniami ako je prijatie samého seba. V tom ideálnom prípade sú motivovaní pre úspech a od tréningu očakávajú, že im ukáže AKO na to v téme tréningu, ktorú si vybrali. Chcú si precvičiť nejakú ZRUČNOSŤ (skill), ktorá im má pomôcť byť úspešnejšími. Má im pomôcť dosiahnuť svoj cieľ, ktorý býva zvyčajne jasne definovaný. A chcú v tom byť efektívni. Toto patrí medzi hlavné motívy tréningov mäkkých zručností (soft skills). Účastníci tak podobne ako športovci očakávajú trénera a nie psychológa. Trénera, ktorý pokojne na nich môže aj kričať, vynadať im, že sú leniví a dvíhať im morálku. Len nech ich pozoruje pri tom, ako to robia a povie im, ako to majú robiť lepšie. Len nech im pomôže urobiť progres v ich výkone (VÝKONE! NIE WELL-BEINGU)….. Ak sa však príliš venuje téme well-beingu, teda tomu ako sa účastník tréningu má, často to účastníka drží v jeho komfortnej zóne a bráni to jeho progresu.
Ukážme si to na príklade:
Účastník tréningu: „Ja viem telefonovať.“
Tréner: „Tak mi to ukáž.“
Účastník tréningu: „Robím to takto.“
Tréner: „Čo tým chceš dosiahnuť? Nakoľko si s tým spokojný? Touto technikou dosiahneš toto a toto. Ak chceš dosiahnuť iné, skús to takto. Precvič si to. Znova. Opakuj to dovtedy, kým si to nezautomatizuješ a nebudeš v tom prirodzený.“
Účastník tréningu: „Wow, to je super! Funguje to! Oplatilo sa mi sem prísť! Tréner si super! Už viem, kde robím chyby a mám návod, ako na to efektívnejšie.“
Hlavné, čo môže dobrého psychológa limitovať, je jeho nastavenie (mind-set) pomáhajúcej profesie, ktorá podporuje viac počúvaním ako precvičovaním techník.
Rola trénera sa tiež odlišuje v tom, že tréner si musí zvyknúť na chvíle, kedy je stredobodom pozornosti a dokáže si to užívať. Vie zaujať účastníkov a vtiahnuť ich do témy (poďme sa spolu hrať, bude to zábava). Potom vie prevziať velenie a úspešne demonštrovať svoj líderšip (tu velím JA…máme tieto ciele…. takto ich dosiahneme….majme fokus..) a smerovať energiu tak, že účastníci sú motivovaní cieľ dosiahnuť a aj ho splnia.
Aké to pre účastníka je a čo pri tom prežíva je až sekundárne (povedz mi o tom ako to prežívaš?…čo ťa v tom trápi?…počúvam ťa? ALE AJ SMERUJEM ťa) – teda zvyčajne v rozpore s nastavením psychológa.
Väčšina psychológov totiž nepoužíva riadenú facilitáciu, ale skôr tu voľnú, neriadenú a necháva na samotnom klientovi definovať si svoju tému aj svoje tempo.
Úspešný tréner sa veľmi detailne pripravuje. Má dobre premyslené, odkiaľ chce účastníkov tréningu previesť a kam? Cez aké územie pôjde? Prečo? Čo tam chce, aby účastníci zažili? A prečo?
Tréner je nositeľom témy a majiteľom formy. Na rozdiel od psychológa, kde je nositeľom témy vždy klient. Hlavný rozdiel je tak v smerovaní energie a riadení celého procesu rozvoja človeka.
Takže: Môže byť z dobrého psychológa aj dobrý tréner soft skills?
Odpovedám: „Môže, ak chce na sebe popracovať a naučiť sa úplne inej práci s klientom.“
Čo majú obe tieto role spoločné je, že kvalitný tréner aj psychológ majú v centru záujmu nielen to, čo sa stane na tréningu či sedení, ale aj to, čo sa stane po ňom. Do akej miery príjemca dokáže využiť nové poznatky v praxi, ako dokáže zmeniť rutinu svojho premýšľania a konania.
Ak vás práca trénera zaujala a chceli by ste si vyskúšať, ako by ste obstáli na takom Assessment Centre, pošlite nám o sebe krátku PPT prezentáciu, prostredníctvom ktorej sa nám predstavíte a vyjadríte svoj záujem.
Ak ste náhodou psychológ a týmto článkom sme vás neodradili, máme pre vás dobrú správu: DEVELOR Boot Camp Train-The-Trainer (tréning trénerov) je jeden z najlepších a máme dobré know-how, ako Vás to naučiť.
Martina Georgievová, Senior Trénerka & Konzultantka @ DEVELOR Slovakia
Témy
UncategorizedPoraďte si s hybridnou prácou
Stiahnite si náš e-book plný overených tipov od expertov.
Zlepšite svoje fungovanie v hybridnom svete.