j DEVELOR | Štvrtá časť porovnania osobnostných typológií
Zavrieť    

  DEVELOR Slovakia s.r.o.
  Krasovského 13
  851 01 Bratislava

  Všetky kontakty
  Kontaktujte nás    
  • Leadership a manažment
  • Postoj a nastavenie mysle
  • Predaj, vyjednávanie a starostlivosť o zákazníka
  • Osobná produktivita a komunikácia
  • Budovanie tímu a spolupráca
  • Diverzita, rovnosť a inklúzia
  • Assesment a diagnostika
  • HR konzulting a koučing
  • Všetky služby
  Individuálna diagnostika

  360-stupňová spätná väzba

  Individuálna diagnostika

  Development centrum

  Individuálna diagnostika

  Assessment centrum

  Organizačná diagnostika

  Happy At Work

  Organizačná diagnostika

  Analýza firemnej siete (CX-Ray)

  Nájdené medzi službami a riešeniami

  • Napíšte prosím aspoň 3 znaky do vyhľadávania.
  Všetky služby

  Nájdené medzi inými zdrojmi

  • Napíšte prosím aspoň 3 znaky do vyhľadávania.
  Prezrite si všetky zdroje

  Toto je záverečný diel diel našej mini série článkov o typológiách. Ak ste ešte nečítali predchádzajúce tri články, odporúčame začať prvým tu.

  Naším cieľom dnes je zosumarizovať jednotlivé osobnostné typológie najmä vizuálne, aby ste videli spoločné prieniky a zároveň odlišnosti na prvý pohľad.

  Keďže v našom portfóliu máme Insights Discovery a Luminu Spark, budeme pri porovnávaní s inými systémami vychádzať primárne z týchto dvoch typológií.

  V predošlých porovnaniach sme vedľa seba postavili Luminu vs Insights Discovery a Insights Discovery vs DiSC (Success Insights), dnes do vizualizácie pridáme aj MBTI (Myers-Briggs) a Hogan HPI.

  Prarodič, rodičia a deti

  Aj pre nás v tíme bolo zaujímavé, zarámcovať si najčastejšie využívané typológie. Spoločne sme vytvorili metaforu: PRARODIČ – RODIČIA – DETI MODERNÝCH TYPOLÓGIÍ

  Ako prarodiča modernej typológie vnímame Junga, na ktorého dielo sa v menšej alebo väčšej miere odvolávajú autori typologických teórií (aka rodičia), ktoré boli historicky vyvinuté neskôr. No a za ich deti považujeme jednotlivé produkty, čiže konkrétne uplatnenie typológií v praxi. Lepšie to vyjadrí obrázok:

  Pre načretie do hlbšej histórie typológie, ktorá začína Hippokratom, odporúčame prečítať si druhý článok z našej minisérie.

  Vizuálne porovnanie s typológiou DiSC

  V druhom a treťom diele nášho porovnania typológií sme vedľa seba postavili kruhy z jednotlivých osobnostných profilov. Ako to však vyzerá, keď ich navzájom prekryjeme?

  Vizuálne porovnanie s MBTI

  Dotazník MBTI vyvinuli dcéra a matka (Myersová a Briggsová). Vyvíjali ho počas 2. svetovej vojny. Cieľom bolo uvedomenie si svojej osobnosti a výsledky mali pomôcť ženám prvýkrát sa zamestnať v priemysle – identifikovať prácu, v ktorej by boli efektívne, cítili sa komfortne a boli by šťastné. Definuje 16 základných typov. Okrem 3 Jungových dimenzií obsahuje navyše parameter judging/ perceiving – (usudzovanie a vnímanie). Typológia MBTI bola vystavená kritike kvôli statickým typom, nízkej spoľahlivosti a validite.

  Vizuálne porovnanie Lumina Spark a Hogan

  Dotazník HPI – Hogan Personality Inventory bol inšpirovaný zákonom o občianskych právach v USA – ktorý zilegálnil diskrimináciu pri výbere zamestnancov. Cieľom bolo vyvinúť test, ktorý nediskriminuje. Ako sme uviedli v našej metaforickej vizualizácii, Hogan je postavený na teórii Veľkých 5. Základný dotazník sa zameriava na 7 primárnych škál a pomáha tiež odhaľovať štylizáciu:

  1. Stabilita
  2. Sebapresadzovanie
  3. Sociabilita
  4. Kooperatívnosť
  5. Systematickosť
  6. Zvedavosť
  7. Učenlivosť

   

  Zhrnutie série porovnávania typológií

  Vráťme sa k otázke, ktorú sme si položili úplne na začiatku: “Existuje jednoznačný víťaz?” Veríme, že táto séria článkov vám pomohla vyformovať si na ňu svoj názor, alebo vás inšpirovala hľadať ďalšie informácie.

  Z nášho pohľadu víťaz je ten, kto typológiu používa v dennodennej praxi, aby tak prispel k rozvíjaniu lepších pracovných aj obchodných vzťahov. Ktorá typológia mu v tom pomôže, závisí od konkrétnych potrieb firmy a cieľovej skupiny. My sa s vami radi porozprávame o tom, aký má prínos Insights Discovery či Lumina Learning. Tieto dve typológie sú z pohľadu praktického využitia a okamžitého prínosu našimi favoritmi.

  Čo nájdete v našom veľkom porovnaní typológií?

  Keďže téma je pomerne obsiahla, pripravili sme sériu mini článkov, v ktorých porovnáme najčastejšie využívané typológie. Otvoríte si ich kliknutím na názov.

  1. Čo osobné typológie spája
  2. Insights Discovery® vs Success Insights®
  3. Insights Discovery® vs Lumina Spark®
  4. Prehľad na jednu stranu – vizualizácia rozdielov najpoužívanejších typológií – tento článok.

  Kde zistiť viac o farebných typológiách?

  Ak sa chcete o farebnej typológii rozprávať živo a interaktívne, pozrite si prehľad plánovaných podujatí. Zvyčajne jedno z nich je venované práve farebnej typológii.

   

  Spracovala: Jana Polláková, konzultantka

  Poraďte si s hybridnou prácou

  Stiahnite si náš e-book plný overených tipov od expertov.
  Zlepšite svoje fungovanie v hybridnom svete.


   Súvisiace články