Ešte pred dvoma rokmi som kouča nemal. Teda, raz za čas som sa s niekým stretol, keď bolo veľmi treba. Potom som začal riešiť viacero vecí – pracovné vyťaženie, projekty vo voľnom čase, nejasnosť svojho smerovania a ešte x ďalších tém.

Vtedy som siahol po koučingu s jasným zameraním. Potreboval som poriešiť svoj pocit frustrácie plynúci z nedostatku kontroly nad všetkým, čo sa „mi dialo.“

Keď som to ukončil, rozhodol som sa nechať koučing bežať ďalej. Dohodli sme sa so Stankou (môj kouč), že si predplatím nejaké stretnutia a využijem ich priebežne.

Takto fungujem už takmer rok a pol, zvyčajne sa stretneme tak raz za mesiac, občas častejšie, občas menej často. Čo z toho mám?

Poprvé mám čas pre seba.

V práci aj osobnom živote sa človek potrebuje prispôsobovať, fungovať s inými ľuďmi, riešiť rozličné problémy a dosahovať tak to, k čomu sa podujal. Niekedy sa stane, že zrazu zabudneme, že prvoradou prioritou sme my sami. Preto mi veľmi pomáha mať raz-dvakrát za mesiac 60 minút, kde sa venujem SEBE. Je to tak trochu psychohygiena.

Podruhé, mám šancu sa zastaviť a nadýchnuť.

Niekedy si to neuvedomujem, no idem v dosť rýchlom tempe a mám veľa aktivít. Občas potrebujem pauznúť, vrátiť naspäť, trochu si ten celý film pretočiť a upraviť storyline. Robí sa to omnoho lepšie, keď mám na to partnera, než ako keby som si len tak sadol a premýšľal.

Nemyslím si, že každý potrebuje kouča. Verím však, že každý ho vie využiť.

Možno teraz nepociťujete nejakú silnú tému. Viete si však predstaviť mať pravidelne hodinu pre seba? S partnerom, ktorý na vás nekladie očakávania, ktorému nič nepotrebujete dokazovať, ale ktorý je tam preto, aby vám pomohol si svoje myšlienky utriediť, spraviť „update“ a ísť ďalej?

Myslím, že táto forma spolupráce je práve to, čo vie každý človek využiť aj bez toho, aby aktuálne mal výraznú potrebu, problém, ktorý chce adresovať.

Koučing je kladivo, po ktorom sa dá siahnuť nielen vtedy, keď máte klinec na zatĺkanie, ale aj v iných situáciách. Je to také multifunkčné kladivo 🙂

Čo si myslíte o takomto priebežnom fungovaní? Malo by pre vás nejakú hodnotu? 

Marek Lutz, BCTC – KAM @ DEVELOR Slovakia