j DEVELOR | Nepolapiteľná angažovanosť: Komplexitu neriaďte priamo
Zavrieť    

  DEVELOR Slovakia s.r.o.
  Krasovského 13
  851 01 Bratislava

  Všetky kontakty
  Kontaktujte nás    
  • Leadership a manažment
  • Postoj a nastavenie mysle
  • Predaj, vyjednávanie a starostlivosť o zákazníka
  • Osobná produktivita a komunikácia
  • Budovanie tímu a spolupráca
  • Diverzita, rovnosť a inklúzia
  • Assesment a diagnostika
  • HR konzulting a koučing
  • Všetky služby
  Individuálna diagnostika

  360-stupňová spätná väzba

  Individuálna diagnostika

  Development centrum

  Individuálna diagnostika

  Assessment centrum

  Organizačná diagnostika

  Happy At Work

  Organizačná diagnostika

  Analýza firemnej siete (CX-Ray)

  Nájdené medzi službami a riešeniami

  • Napíšte prosím aspoň 3 znaky do vyhľadávania.
  Všetky služby

  Nájdené medzi inými zdrojmi

  • Napíšte prosím aspoň 3 znaky do vyhľadávania.
  Prezrite si všetky zdroje

  Sprostredkúvame vám skrátenú verziu článku Martiny Georgievovej, senior trénerky a konzultanty DEVELOR na tému zamestnaneckej angažovanosti. Plnú verziu nájdete zverejnenú na LinkedIn.


  Posledné roky je „employee engagement“ – alebo zamestnanecká angažovanosť – skloňovaná na rôzne spôsoby a často sa dostáva do hľadáčika nie len HR, ale aj top manažérov, pretože úroveň zamestnaneckej spokojnosti a angažovanosti začínajú mávať vo svojich cieľoch.

  Firmy realizujú prieskumy, ale len málo z nich dokáže reálne v tomto smere niečo aktívne urobiť a ešte menej je tých, ktoré majú v tejto téme pozitívne výsledky. Zvyčajne tak tieto prieskumy skončia ako diagnostický nástroj, ktorý nedokážu pretaviť do konkrétnych plánov zmeny v prospech zlepšenia sa zamestnaneckej angažovanosti.

  Ja som sa do tejto témy ponorila asi pred piatimi rokmi na našom internom workshope o zamestnaneckej angažovanosti a zamestnaneckej skúsenosti. Po tom, čo sme strávili dlhé hodiny skúmaním a spoznávaním rozličných konceptov, po tom čo sme sa vytrénovali na „Positive Leadership“ a „Happiness“, zistili sme, že si na to musíme nájsť vlastnú cestu.

  4 rozličné cesty, 4 rozličné výsledky

  Pozrime sa dnes na celú engagement tému trocha netradične: Predstavte si situáciu, že Váš 11-ročný syn chce narodeninovú oslavu. Ako k tomu pristúpite a ktorý spôsob najviac podporí angažovanosť zúčastnených?

  Chaos

  Nedáte žiadne hranice. Váš syn z radosti neexistujúcich limitov a podporený kamarátmi môže otestovať zbierku whisky, usporiadať koncert v spálni, či pri pokuse ochutnať cigary, podpáliť záclony. Okrem obohatenia o zážitky sebapoznania a odľahčenia vašej peňaženky o tisícky, hrozí aj zranenie.

  Jednoduchosť

  Dovolíte 5 kamarátov, príchod o 14:00. O 15:00 ste ochotný objednať pizzu – každému 3 kúsky – a nealko. Očakávate, že budú hrať na dvore futbal a v izbe stavať lego. O 17:00 bude koniec. Spomeniete, že prípadný neporiadok je na synovej zodpovednosti, aby si rozmyslel vystrájanie… Týmto spôsobom by síce veci boli pod kontrolou, ale radosť by na oslavu nedošla.

  Komplikovanosť

  Na rodinnej rade vyzbierate návrhy a vyzvete  na prezentácie jednotlivcov o ich zapojení. Vytvoríte rozpočet a plán, kto, čo a kedy spraví – po minúte. Všetkých s  plánom oboznámite a vyžiadate záväzok úlohy splniť. Vašu spokojnosť s plnením plánu naruší kyslá tvár synátora, ktorému väčšina kamarátov nedošla a tí, ktorí prišli, po chvíli ušli. V príprave bolo všetko jasné, ale nakoniec to nevyšlo.

  Komplexnosť

  Jednoduchosť s rozumnými limitmi: 5-8 kamarátov, príchod 14:00 – 15:00, švédske stoly s  občerstvením. Na úvod dáte rýchlo obmedzenia (nechodiť za plot, do spálne rodičov, nepúšťať hudbu extra nahlas) a poprajete im veľa zábavy. Na dvore sú lopty a karty, v izbe PlayStation, ich využitie je na deckách. Nebezpečné veci ste pre istotu schovali. Odídete na záhradu grilovať s nádejou dobrého konca. Občas ich pozriete a ak je náhodou nuda, navrhnete prestrelku dospelí proti tínedžerom. Buď to nadšene príjmu, alebo syn ukecá kamošov, aby predsa len hrali futbal. Nakoniec je dieťa šťastné – má cool rodičov, ktorí sa vedia postarať, ale aj nezavadzať.

  Angažovanosť nenalinkujete, ale…

  Štyri spôsoby riadenia sú súčasťou konceptu Cynefin Framework od Davida Snowdena.

  Pre angažovanosť je chaos drahý a nebezpečný. Jednoduchý aj komplikovaný spôsob vysáva radosť, spôsobuje nudu, mechanické plnenie plánu. Komplexný prístup dáva vyjednateľné hranice a pozitívne aj negatívne usmernenia.

  Ak tému zamestnaneckej angažovanosti prekombinujete, alebo ju urobíte povinnou – zabijete v ľuďoch radosť z aktivity, ktorá by ich spontánne z vlastnej vôle, aj bavila.

  Tiež to ale neznamená, že manažéri sú v tejto téme bezmocní a že sa angažovanosť ovplyvňovať nedá. Dá, ale nepriamo. Nikdy nenalinkujete proces angažovania, môžete len poznať isté zásady a nechať angažovanosť materializovať. Nemôžete ju riadiť priamo, len vytvoriť podmienky (vymedziť hranice a kontrolovať negatívne vplyvy), a akceptovať, že ide o dvojstranný kontrakt: zamestnanec musí chcieť byť angažovaný. Nejde ju prikázať, či kúpiť bonusom. Robiť nad očakávania, obhajovať firmu, aktívne sa zaujímať a spolupodieľať na plnení vízie, to všetko je dobrovoľné.

  Angažovanosť je výsledkom známych, ale aj neznámych síl vo vnútri firmy a vo vnútornom svete zamestnanca. Ak sa vo firme prejavuje, je nepriamym dôkazom dobre vyladeného ekosystému.


  Aby vám nič neušlo:

  Image result for linkedin logoO všetkých nových článkoch, podujatiach a novinkách v rozvoji a vzdelávaní vás informujeme aj na našom firemnom LinkedIn. Pridajte sa k nám.

  Ak chcete dostávať čestvé novinky aj mailom, prihláste sa na newsletter – nechajte vaše údaje tu.

  Poraďte si s hybridnou prácou

  Stiahnite si náš e-book plný overených tipov od expertov.
  Zlepšite svoje fungovanie v hybridnom svete.


   Súvisiace články