j DEVELOR | Tri mýty o vizualizácii
Zavrieť    

    DEVELOR Slovakia s.r.o.
    Krasovského 13
    851 01 Bratislava

    Všetky kontakty
    Kontaktujte nás    
    • Leadership a manažment
    • Postoj a nastavenie mysle
    • Predaj, vyjednávanie a starostlivosť o zákazníka
    • Osobná produktivita a komunikácia
    • Budovanie tímu a spolupráca
    • Diverzita, rovnosť a inklúzia
    • Assesment a diagnostika
    • HR konzulting a koučing
    • Všetky služby
    Individuálna diagnostika

    360-stupňová spätná väzba

    Individuálna diagnostika

    Development centrum

    Individuálna diagnostika

    Assessment centrum

    Organizačná diagnostika

    Happy At Work

    Organizačná diagnostika

    Analýza firemnej siete (CX-Ray)

    Nájdené medzi službami a riešeniami

    • Napíšte prosím aspoň 3 znaky do vyhľadávania.
    Všetky služby

    Nájdené medzi inými zdrojmi

    • Napíšte prosím aspoň 3 znaky do vyhľadávania.
    Prezrite si všetky zdroje

    Ani moja srdcovka, vizualizácia, nie je imúnna tomu, že tí, ktorí ju nepoznajú si vytvárajú názor na základe dojmov. Dojmy sa potom šíria ako mýty a vytvárajú ďalšie dojmy. Rozhodla som sa pár týchto mýtov o vizualizácii vyvrátiť.

    Vizualizácia JE UMENIE alebo „Ja neviem kresliť“

    V prvom rade, vizualizácia nie je o kreslení, je to o konverzii myšlienok do vizuálnej formy symbolov. Ani naše myslenie nie je umelecké dielo a nikto od nás neočakáva Monu Lisu. Je tak? Z toho vyplýva, že nemusíme mať absolútne žiadne komplexy, stačí si vziať pero a papier a ísť na to. Je tak? Je!

    V druhom rade, všetci ľudia, ktorí sa touto vetou predo mnou oháňajú, majú jeden pár očí, jeden pár uší, jeden pár rúk a dokonca aj plne funkčnú pravú hemisféru mozgu, ktorú pri vizualizácii používame. Takže fyzické bariéry prečo nevizualizovať nenachádzam. Je tak? Je!

    Dotretice, neverím, že niekto z nás vynechal detstvo, kedy sme čmárali ešte aj po stenách (aspoň ja :D, rodičia boli nadšení). No v nejakom bode v živote sme boli nútení prestať kresliť a namiesto toho sme mali začať používať iba čísla a slová. Z toho mi vyplýva, že vo vizualizovaní skúsenosti máme a môžeme na nich stavať. Je tak? Je!

    Super, verím, že prvý mýtus je vyvrátený 🙂

    Vizualizácia je pre deti a NEPATRÍ DO BIZNISU alebo „Ja to nemám kde využiť“

    Och, toto je môj najobľúbenejší oriešok. Priznávam, že prvý dojem z vizualizácie môže v ľudoch vyvolávať myšlienky, že je to niečo infantilné a vhodné pre deti. Ale poznáte to. Prvý dojem je len náš vnútorný filter, ktorý častokrát zlyháva, je tak?

    Ako teda môže vizualizácia pomôcť v biznise?

    Poďme sa teda pozrieť na 3 možnosti aplikácie vizualizácie do sveta biznisu (je ich viac, ale to by ste už nedočítali do konca).

    1. Sketchnoting – písanie poznámok s prvkami vizualizácie. Toto je niečo, čo viete využiť ihneď. Mám pocit, že po škole sme si všetci prestali robiť poznámky (niekto ich nerobil ani počas štúdia, nevadí, poďme ďalej). Poznámkovanie v reči symbolov nám pomáha viac pochopiť tému, pomáha nám pri myslení a prioritizácii ponúknutých informácií.
    2. Vizuálna facilitácia – je proces zaznamenávania myšlienok tímu na predpripravené vizuály, ktoré nám pomáhajú myslieť. Ide o facilitáciu, nakoľko hlavný aktér sa pýta a ťahá z ľudí ich názory a myšlienky. Výsledkom toho je, že tím má spoločnú zdieľanú VIDITEĽNÚ pamäť, tím sa necyklí v už zodpovedaných témach (lebo záznam visí na flipcharte) a hlavne vieme, že všetci sme na rovnakej vlne.
    3. Vizuálny záznam – je už komplexnejší proces,  pri ktorom je grafický zaznamenávateľ akési médium alebo prekladateľ, ktorý počúva a vníma dianie okolo (na tréningu, workshope, konferencii) a pretavuje ho do vizuálnych máp, symbolov. Výsledkom nie je iba vizuál, ale aj príbeh.

    Naučte sa vizualizovať virtuálne

    Získajte 6 hodín jedinečného rozvoja v troch online blokoch.

    Vizualizácia je STRATA ČASU alebo „Ja na to nemám čas“

    Naša obľúbená výhovorka na všetko. Avšak vizualizácia nielen že nie je STRATOU času, ale naopak je ZDROJOM ČASU.

    Vizualizácia zlepšuje sústredenie

    Ak si zoberiem sketchnoting ako príklad, v momente, ako sa zahĺbite do poznámkovania, začnete sa intenzívnejšie sústrediť. Sústredenie je veľmi cenná schopnosť v dnešnej dobe a ak sa vám už podarí byť v stave sústredenia, ste oveľa efektívnejší, výkonnejší a hlavne sústredenejší.

    Vizualizácia má účinky ako meditácia, tak si to poďme spolu skúsiť. Zoberte si pero a papier a začnite na papieri robiť jednu súvislú čarbanicu. Jediná podmienka je, nechať pero stále na papieri. Ak máte dosť, vymeňte pero za farbičku alebo farebnú fixku a vymaľujte vzniknuté tvary. Skúste vnímať, ako sa vám ukľudnil dych aj mozog. Cítite? Tak a teraz môžete pokračovať v emailoch 🙂

    Retencia informácii rastie pri vizualizovaní

    Neviem ako vy, no čoraz viac využívam na odpoveď uja Gúgla ako svoju hlavu. Častokrát si  už nevieme zapamätať ani svoje telefónne číslo, lebo všetko je v tej krabičke, ktorú máme vkuse prilepenú k ruke. A verte či neverte, toto gúglenie nám zaberá viac času, ako keby sme tie veci jednoducho vedeli. Každopádne nenavrhujem, aby sme boli chodiaca encyklopédia, to by bolo neefektívne. No ak používame sketchnoting na učenie, extrémne predĺži uchovanie informácií. Ak máte svoj zošit a čítate dobrú knihu, stačí, že si zaujímavé myšlienky prepíšete, či doplníte symbolom. Verte, že si to budete pamätať oveľa dlhšie, ako keby ste len knihu prečítali.

    Vizuálne myslenie odbúrava bloky

    Určite ste sa niekedy ocitli v situácii, keď sa vám “zaseklo” rozmýšlanie. Pripravovali ste návrh pre klienta, boli ste pred ťažkým rozhodnutím alebo ste vymýšľali nový proces. Myslenie sa vám cyklilo a strácali ste veľa času. Mne v takom momente prekvapivo funguje  pero a papier. Načrtnem si svoju výzvu a jednoducho si črtám a píšem možné varianty riešenia. A verte či nie, vždy sa dopracujem k riešeniu rýchlejšie, ako keď si tento proces rozmýšľania držím v hlave.

    Nie je o čom uvažovať, poďte vizualizovať.

    Verím, že ak ste prišli s čítaním až sem, 3 mýty o vizualizácii sa mi podarilo vyvrátiť. Ak máte stále nejaké pochybnosti, sem s nimi, budem veľmi vďačná ak ich pozdieľate 🙂

    A v tomto momente vás chcem aj pozvať spoznať vizualizáciu so mnou počas najbližšieho otvoreného tréningu. Pozrite si viac tu.

    Autor: Petra Lutterová, vizuálna zaznamenávateľka

    Naučte sa vizualizovať virtuálne

    Získajte 6 hodín jedinečného rozvoja v troch online blokoch.

    Poraďte si s hybridnou prácou

    Stiahnite si náš e-book plný overených tipov od expertov.
    Zlepšite svoje fungovanie v hybridnom svete.


      Súvisiace články