j DEVELOR | Megatrendy na pracovisku
Zavrieť    

  DEVELOR Slovakia s.r.o.
  Krasovského 13
  851 01 Bratislava

  Všetky kontakty
  Kontaktujte nás    
  • Leadership a manažment
  • Postoj a nastavenie mysle
  • Predaj, vyjednávanie a starostlivosť o zákazníka
  • Osobná produktivita a komunikácia
  • Budovanie tímu a spolupráca
  • Diverzita, rovnosť a inklúzia
  • Assesment a diagnostika
  • HR konzulting a koučing
  • Všetky služby
  Individuálna diagnostika

  360-stupňová spätná väzba

  Individuálna diagnostika

  Development centrum

  Individuálna diagnostika

  Assessment centrum

  Organizačná diagnostika

  Happy At Work

  Organizačná diagnostika

  Analýza firemnej siete (CX-Ray)

  Nájdené medzi službami a riešeniami

  • Napíšte prosím aspoň 3 znaky do vyhľadávania.
  Všetky služby

  Nájdené medzi inými zdrojmi

  • Napíšte prosím aspoň 3 znaky do vyhľadávania.
  Prezrite si všetky zdroje

  Určite sa aj vo vašej firme zamýšľate nad tým, ako pritiahnuť a udržať talentovaných mileniálov. Teraz však nastáva čas, kedy je taktiež potrebné nahliadnuť na druhý koniec spektra.

  Jedným z megatrendov v biznise, ktoré majú presah aj do oblasti vzdelávania, rozvoja a celkovo ľudských zdrojov je fakt, že nám (v rozvinutých krajinách) starne populácia. Čo to pre nás znamená?

  Najrýchlejšie rastúcou skupinou pracujúcich sú pereniáli

  Čakanka alebo tzv. perena je trváca rastlina, trvalka. Keď si zadáte do googlu “perennials”, vyhľadá vám rastliny-trvalky. Práve preto sa pojmom „pereniáli“ začala pomenúvať generácia ľudí vo veku 55 a viac rokov. 

  Dnešní pereniáli sa pasujú s mýtom „staršieho veku“. Tento koncept sa však pomaly vytráca a spoločnosť sa na to bude musieť rýchlo adaptovať. Pereniáli sú totiž najrýchlejšie rastúcou skupinou pracujúcich v rozvinutých krajinách, takže ich silný „výskyt“ v radoch zamestnancov budeme pozorovať čoraz viac.

  Ako sa zmenil vek pracujúcich za posledných 10 rokov na Slovensku?

  Porovnávali sme štatistické údaje z roku 2009 a 2019.

  Najvyšší nárast pracujúcich nastal práve v skupine 55+, celkovo o 191 tisíc, pričom vo vekových kategóriách 15-24 a 25-34 zaznamenávame pokles. Celkovo sa tak pracujúci vo veku 55 a viac rokov blížia k hranici pätiny celkovej pracovnej populácie (17%).

  Zaujímavý je aj pohľad na štatistiku rozdelenú podľa pohlavia.

  Trend v základoch kopíruje celkovú štatistiku, avšak prírastok v kategórii 55+ u žien predstavuje 127 tisíc a u mužov 64 tisíc.

  Ako vytvoriť prostredie na prácu pereniálom?

  Pri zachovaní tohto trendu – čo sa predpokladá – bude potrebné pamätať aj na túto skupinu zamestnancov a vytvárať im podmienky na optimálnu prácu. Na aké opatrenia by sme teda mali myslieť, aby boli obe strany spokojné?

  1. Poskytnite flexibilitu a prácu na doma

  Flexibilita a pohyblivý pracovný čas nie sú populárne len pre mileniálov. Starší zamestnanci uvítajú skrátený pracovný úväzok, aby mohli vyzdvihnúť vnúča, venovať sa koníčkom či ísť k lekárovi.

  1. Vytvorte priestor pre obojsmerný mentoring

  Pereniáli oplývajú množstvom znalostí a pracovných skúseností. Poskytnite dostatok vhodného času a priestoru na zdieľanie týchto informácií.

  Zároveň podporte reverzný mentoring, kedy generácia Y a Z môže mentorovať starších kolegov napríklad v digitálnych zručnostiach.

  1. Podporte zdravé pracovisko (ešte aktuálnejšie v týchto časoch!)

  S ohľadom na vývoj situácie zabezpečte vhodné hygienické opatrenia a podporujte ohľaduplný postoj a správanie kolegov. Nám sa osvedčila vizualizácia, ktorá môže (niekedy aj vtipne), pripomínať, čo je dôležité, aby sme fungovali bezpečne.

  Univerzálne odporúčanie, ktoré platí za každých okolností, je postarať sa v kancelárii o vhodnú ergonómiu. Poskytnite vhodné vybavenie a pomôcky, aby ste minimalizovali fyzickú záťaž a strnulé sedenie. Pridajte pár náradí, kde sa aj starší človek môže natiahnuť či trochu si zacvičiť.

  1. Nezabudnite na rozvoj zručností

  Zistite presne, aké zručnosti potrebujú rozvíjať vaši kolegovia v zrelom veku a zabezpečte taký tréning, ktorý zodpovedá ich štýlu učenia a potrebám.

  Využite diverzitu naplno

  Život ukazuje, že spolupráca, ktorá do tímovej spolupráce prináša vekovú diverzitu, priamo úmerne zvyšuje produktivitu aj výkon tímu. Spojenie mladých generácie Y a Z so skúsenými pereniálmi na pracovisku môže priniesť mnoho benefitov. Je dôležité mať na pamäti ich rozdiely (okrem veku):

  PERENIÁLI (vek 55+) GEN Y (mileniáli) a GEN Z (post-mileniáli)
  Lojálnejší voči zamestnávateľom Častejšie striedajú prácu
  Spokojnejší v práci, než ich mladší kolegovia Stále hľadajú nové výzvy, majú horšiu rovnováhu medzi prácou a súkromím
  Lepšie zručnosti riešenia problémov Vysoká digitálna zdatnosť

  Nedávno sme realizovali program rozvoja talentov, v ktorom boli aj účastníci vo veku 50 rokov a viac. Určite odporúčame pri výbere talentov aj zamestnancov zvážiť aj túto cieľovú skupinu. Firmám to prináša iný typ skúseností a podnetnú diverzitu.

  A máme to odskúšané aj interne. Niekoľko rokov s nami spolupracoval ako konzultant Vláďa, ktorý do tímu vnášal nielen svoj nadhľad a skúsenosti, ale aj šarm a vtip jemu vlastný. A nielen to, vo veku 60+ sa zúčastnil nášho team-buildingu a pokoril s nami vrchol Gerlachu.

  Autor: Jana Polláková, konzultantka

  Zdroje: (1) Slovenský štatistický úrad, (2) qz.com, (3) officespacesoftware.com, (4) hrfuture.net, (5) milkeninstitute.org, (6) shrm.org

  ČO ĎALEJ? PRESKÚMAJTE VAŠU SITUÁCIU.

  Dobrým začiatkom je spraviť si analýzu vekovej štruktúry nielen statickú, ale dynamickú – v čase. A adresovať rozdielne potreby rozdielnych vekových skupín.

  Inklúzia a budovanie vhodného pracovného prostredia pre všetkých nie je jednoduchá úloha. Veľkú úlohu hrajú manažéri a ich štýl vedenia. Radi s vami prediskutujeme túto tematiku, stačí, ak nás oslovíte. Prípadne si prečítajte ďalšie články v našom magazíne.

  Riešite ako podporiť inklúziu, diverzitu a ako tvoriť pracovné prostredie vhodné pre vašich ľudí? Napíšte nám.

  Poraďte si s hybridnou prácou

  Stiahnite si náš e-book plný overených tipov od expertov.
  Zlepšite svoje fungovanie v hybridnom svete.


   Súvisiace články