j DEVELOR | 9 pravidiel dizajnu prezentácie
Zavrieť    

  DEVELOR Slovakia s.r.o.
  Krasovského 13
  851 01 Bratislava

  Všetky kontakty
  Kontaktujte nás    
  • Leadership a manažment
  • Postoj a nastavenie mysle
  • Predaj, vyjednávanie a starostlivosť o zákazníka
  • Osobná produktivita a komunikácia
  • Budovanie tímu a spolupráca
  • Diverzita, rovnosť a inklúzia
  • Assesment a diagnostika
  • HR konzulting a koučing
  • Všetky služby
  Individuálna diagnostika

  360-stupňová spätná väzba

  Individuálna diagnostika

  Development centrum

  Individuálna diagnostika

  Assessment centrum

  Organizačná diagnostika

  Happy At Work

  Organizačná diagnostika

  Analýza firemnej siete (CX-Ray)

  Nájdené medzi službami a riešeniami

  • Napíšte prosím aspoň 3 znaky do vyhľadávania.
  Všetky služby

  Nájdené medzi inými zdrojmi

  • Napíšte prosím aspoň 3 znaky do vyhľadávania.
  Prezrite si všetky zdroje

  Dizajn prezentácie nie je jednoduchá téma. Keďže ako ľudský druh sme evolučne naučení veľmi reagovať a rýchlo chápať vizuálne vnemy, je nám vizuál zrozumiteľnejší, než slovo. Teda pokiaľ nám to tvorca vizuálu dovolí 🙂

  Zdrojov o tom, ako tvoriť dobrý dizajn, s dôrazom na vizuál, prezentácie nájdete nespočetne veľa. Ja som si povedala, že keďže ma čakajú dva otvorené tréningy na tému vizualizácie, oprášim niektoré vedomosti a spravím krátky výcuc. Poďme teda na to

  Ikony, kontrast a formát

  Jednoduchá ikona niekedy dobre doplní, niekedy dokonca vyjadrí myšlienku a zaujme. Zdôrazňujem JEDNODUCHÁ a pridávam ešte vkusná. Som rada, že časy ClipArtov sú za nami. Dokonca, ak ste to nezaregistrovali, PowerPoint výrazne zlepšil ponuku ikon a Keynote ju už dávno má na úrovni.

  Kontrast je kráľ. Vypovie vám príbeh bez čísel a zároveň pomôže preniesť pozornosť na podstatné. Na kontrast môžete použiť farbu, veľkosť, vhodný obrázok, alebo ako v tomto texte stačí použiť hrúbku písma.

  A samozrejme, formátovanie musí mať svoju konzistenciu. Aj keď vám ide o kontrast pri formátovaní, mali by ste mať svoje pravidlá. Ak sa napríklad rozhodnete kontrastovať výraznou farbou, nemusí byť najlepšie použiť na každom slajde inú kontrastnú farbu. Držte sa pravidiel.

  Keď hovoríme o kontraste, častokrát mi príde na um mnemonická pomôcka C-R-A-P: Contrast (kontrast), Repetition (opakovanie), Alignment (zarovnanie), Proximity (blízkosť).

  Font, animácie a jednoduchosť

  Každý dnes už vie, že používať Comic Sans nie je najvhodnejšie (jemne povedané). Nechcem zachádzať do toho, prečo sú niektoré fonty vhodné a niektoré nie. Dôležité je, že ak vám firemné vizuálne štandardy dávajú konkrétne odporúčania na použitie fontu, držte sa ich. A ak máte slobodu, zachádzajte s ňou opatrne. Dva typy písma vám vo väčšine prípadov budú bohate stačiť.

  A s animáciami si dovolím osobne povedať, že vám typicky postačí aj nula. Ak máte dôvod, prečo animáciu zaradiť (kontrast, získanie pozornosti, alebo vtipná ilustrácia), choďte do toho. Ak máte ale nutkanie animovať každé písmeno, prosím vás, vypnite si možnosť animácií 🙂 Animácie rušia. A zle použité animácie ešte viac!

  Pár fontov a minimum animácií v podstate len podčiarkuje moje ďalšie odporúčanie – jednoduchosť. Neprehusťujte textom, nerobte zbytočné doplnenia. Hovorí sa, že dokonalosť nedosiahnete, keď nie je čo pridať, ale keď už nie je čo ubrať. Poradím vám, keď budete dokončovať vizuál, pozrite sa naň vytlačený a dajte si otázku “Čo je tu zbytočné?” Uvidíte, že niečo nájdete.

  Sústredenosť a prechody

  Vašim cieľom je počas prezentácie zachovať maximálnu sústredenosť na S AKO OSOBU. Keď už človek pozrie na snímku za vami, mal by tam stráviť minimum času s maximálnym pochopením. Preto tam dajte maximálne jednu myšlienku.

  Sústredenosť nechcete rušiť. Nechcete ju rušiť animáciami (viď hore) a ani prechodmi snímok (čo sú vlastne len iné animácie). Ja osobne mám zásadu, že prechody nepoužívam. Príde mi to zbytočné. Ak ich chcete použiť tak len na vybrané a zvolené snímky. Nikdy, opakujem, NIKDY nenechávajte zapnuté prechody na každý snímok.

  A nakoniec konzistentnosť

  Konzistentnosť vizuálnych prvkov je jednou z najdôležitejších zásad. Udržte jeden tón, jeden dojem cez celú prezentáciu. To sa vizuálne týka farieb, formátov, typov obrázkov, fontov.

  Poďte do toho a skúste nabudúce použiť týchto 9 pravidiel dizajnu vašej prezentácie. A na pomoc si stiahnite ťaháčik, ktorý som vám pripravila.

  Pokiaľ chcete dostávať viac rád, tipov a trikov, noviniek a trendov v oblasti soft-skills rozvoja, prihláste sa na náš newsletter DEVELOR Learning Club prípadne, ak sa zaujímate o manažment a rozvoj ľudských zdrojov, tréningy a merateľné projekty s dopadom, bude sa vám hodiť DEVELOR Human Capital Newsletter.

  ČLÁNOK PRE VÁS PRIPRAVILI: Marek Lutz, konzultant / Petra Lutterová, tréner a konzultant

  Poraďte si s hybridnou prácou

  Stiahnite si náš e-book plný overených tipov od expertov.
  Zlepšite svoje fungovanie v hybridnom svete.


   Súvisiace články